Hallituksen esittämän valinnanvapauslain toteutuessa asiakkaiden maksamat asiakasmaksut sekä heille välttämättömien lisäpalvelujen hinnat tulevat nousemaan. Lakiesityksen mukaan asiakas maksaa asiakassetelillä annettavasta palvelusta vain sosiaali- ja terveydenhuollon asiakasmaksun. Laissa on kuitenkin maininta, että asiakas voi halutessaan käyttää omaa rahaa ja maksaa tarvitsemansa lisäpalvelut itse.
Maakuntien rahapulan vuoksi näyttää siltä, että asiakassetelit ja henkilökohtaiset budjetit alibudjetoidaan. Asiakas pakotetaan käyttämään omia varojaan riittävien ja välttämättömien palveluiden hankintaan. Perustuslain 6 §:n näkökulmasta kansalaiset eivät ole yhdenvertaisessa asemassa, sillä kaikilla ei ole varaa näihin lisäpalveluihin. Perustuslain 19 §:n kanssa lakiesityksessä on myös räikeä ristiriita, koska yhteiskunta ei pysty tarjoamaan kaikille riittäviä sote-palveluja. Tilannetta voisi kuvailla vaikka siten, että yhteiskunta tarjoaa vain näkkärin. Voin sekä makkarat maksaa asiakas itse.
Maakuntien vastuulle jääviin sairaaloihin tulee vakava lääkäripula, jos valinnanvapaus koskee myös erikoissairaanhoidon palveluita. Yksityiset sote-keskukset ostavat huippuosaajat palvelukseensa. Sairaaloilla on jatkossa suuret vaikeudet selvitä lakisääteisistä tehtävistään.
Vaarana on, että hoitajien työehtosopimukset tullaan sote-uudistuksen myötä vaihtamaan selvästi nykyistä heikompiin, jolloin palkat ja muut työsuhteen ehdot huononevat. Jo nyt yksityisellä sektorilla tapahtuvassa tes-shoppailussa työnantaja siirtyy itselleen edullisimpiin työehtosopimuksiin. Myös epätyypilliset työsopimukset ja jopa nollatuntisopimukset ovat yleistyneet hoitoalalla.
Mikäli sote-uudistuksesta halutaan saada toimiva ja oikeudenmukainen, onnistuu se parhaiten, kun uudistus toteutetaan suurten kuntayhtymien avulla, kuten nytkin erikoissairaanhoito on järjestetty. Kansainvälisestikin arvioiden nykyinen järjestelmämme on tehokas ja vaikuttava, mutta tilalle tuleva pirstaleinen tuottajamalli tulee sen tehokkaasti rikkomaan.
Valinnanvapausmallissa otamme hypyn täysin tuntemattomaan ja todennäköisesti myös toimimattomaan malliin. Nyt hyvinvointivaltiomme on vielä onnistunut turvaamaan jokaiselle sote-palvelut, mutta jatkossa ehkä vain niille, jotka pystyvät lisäpalvelut itselleen ostamaan.