Pääkirjoitus

Val­tuus­to­jen voi­ma­suh­teet hei­lah­ti­vat

Pääkirjoitus

Kuntavaalien tulos Koillismaalla toi mukanaan yllätyksiä. Posiolla ryhmä 2008 menetti paikkoja sikäli paljon, että se muuttaa merkittävästi poliittisia voimasuhteita. Ryhmä 2008:n paikat vähenivät yli puolella kahdeksasta kolmeen ilta yhdeksän tilanteessa.

Keskusta voitti kannatustaan takaisin toistakymmentä prosenttiyksikköä. Posiolla perussuomalaiset jäivät selkeästi valtakunnallisen kannatuksen alapuolelle.

Posion äänestysprosentti laski 6,5 prosenttiyksikköä ja oli vain 62,5. Näyttää siltä, että kotiin jäivät nimenomaan ryhmä 2008 kannattajat. Keskustan hyvään tulokseen vaikutti varmasti kuntaliitoskeskustelu, joka tiivisti puolueen rivit. Merkille pantavaa on myös Posion Osuuspankin entisen toimitusjohtaja Martti Varangan valtava henkilökohtainen äänisaalis.

Kuusamossa uutinen on perussuomalaisten nousu valtuustopuolueeksi. Tätä saattoi ounastella kannatusmittausten valossa. Ääntenlaskennan ollessa vielä kesken perussuomalaisille oli tulossa viisi valtuustopaikkaa.

Perussuomalaiset nappasivat paikkansa kokoomukselta ja keskustalta. Ilta puoli kymmeneltä näytti siltä, että myös demarit olivat menettämässä yhden paikan.

Keskusta säilytti valtuustossa edelleen yksinkertaisen enemmistönsä. Neuvottelut tärkeimmistä luottamushenkilöpaikoista tulevat olemaan mielenkiintoiset. Kaupunginhallitukseen on nyt pyrkyä.

Keskustan ex-kansanedustajat Tuomo Hänninen ja Pauli Saapunki keräsivät molemmat suuren henkilökohtaisen äänisaaliin. Jää nähtäväksi, minkälaisen aseman he haluavat ja saavat ryhmässään.

Käylän kaivosta näkyvästi vastustaneet vihreiden Mika Flöjt ja vasemmistoliiton Anne Murto olivat molemmat menossa läpi.

Taivalkoskella vaalit eivät tuoneet suuria muutoksia mukanaan. Yksikään puolue ei näyttänyt häviävän tai voittavan yhtä paikkaa enempää.

Myönteistä vaaleissa oli äänestysinnon kasvu Kuusamossa ja Taivalkoskella.

”Näyttää siltä, että ryhmä 2008:n kannattajat jäivät kotiin.