Varastohallin sortuminen aiheuttaa Kuusamon vesi- ja energiaosuuskunnalle satojen tuhansien eurojen vahingot. Torangin lämpölaitoksen peltirakenteisen varastohallin katto sortui torstai-iltana lumen painosta. Alaltaan noin 800 neliön hallin katosta tuli alas yli puolet.
Joudumme rakentamaan kokonaan uuden hallin, sanoi osuuskunnan toimitusjohtaja Mika Mankinen.
– Taloudellista vahinkoa tästä tulee arviolta 300 000-400 000 euroa kalustovahinkoja, purkutyöt ja uuden rakentaminen.
Varastohallissa oli muun muassa kaukolämpöputkea, liikennemerkkejä ja monenlaista kalustoa peräkärryistä lähtien.
– Vahinkojen laajuutta ei vielä (perjantaina) päästy tutkimaan tarkemmin, koska hallissa on edelleen romahtamisvaara ja sisällä paljon lunta, mutta yksi 50 vuotta vanha moottorikelkka selvisi ehjänä ja naarmuitta.
Hallin katto sortui lumen painosta. Sää lauhtui Kuusamossa torstaina nopeasti ja illalla satoi vettä.
– Pihan puolelta näytti siltä, että lumimäärä hallin katolla on ihan kohtuullinen, mutta lunta olikin kinostanut metsän puolelle. Tietenkin meidän olisi pitänyt kiertää katsomassa rakennus myös siltä puolelta, mutta näin nyt pääsi käymään, sanoi Mankinen.
Riskit ovat kasvaneet, kun sataa vettä, sanoi pelastuslaitoksen toimintaa johtava apulaispalopäällikkö Kari Kuosmanen.
– Varsinkin katoilla, joilla on suuret jännevälit, olisi nyt syytä huolehtia lumia pois. Lunta on luvattu tulevan vielä lisää.
Katoilla olevista lumimääristä on varoiteltu Koillismaalla jo viikkojen ajan.
– Pienemmillä rakennuksilla ei vaaraa sortumisista niinkään ole. Kun lumia pudottaa, on se tehtävä varovasti. Peltikatoilta lumi saattaa lähteä vesisateiden vuoksi hyvinkin nopeasti.