Lukijalta

Vas­ti­nee­na Esko Saa­jan­non mie­li­pi­de­kir­joi­tuk­ses­sa esit­tä­mään väit­tee­seen

Koillissanomat julkaisi perjantaina 26.4. Esko Saajannon mielipidekirjoituksen ”Mikä on Busines Finlandin yhteys kaivosyhtiöön?”

Business Finland on Työ- ja elinkeinoministeriön alainen organisaatio, joka muodostettiin vuonna 2018 yhdistämällä Finpro ja Tekes. Ensimainittu oli palvellut yrityksiä kansainvälistymisessä ja toinen teknologiarahoituksessa. Finpron kautta Business Finlandiin kuuluu muun muassa entinen Matkailun edistämiskeskus MEK.

Kuten Koillissanomatkin on uutisoinut Latitude 66 Cobalt on saanut 60 000 euron tutkimusrahoituksen Business Finlandin alaisesta BATCircle-ohjelmasta. Ohjelma edistää akkumineraalien hyödyntämistä ja kierrätystä. Kaksivuotinen rahoitus käytetään Kuusamon liuskevyöhykkeen geologiseen tutkimustyöhön. Tutkimustyötä koordinoi Geologian tutkimuskeskus GTK.

Mielipidekirjoituksessaan Saajanto esittää väitteen, jonka mukaan Latitude 66 Cobalt toimisi Oulussa vuokralaisena Business Finlandin vuokraamissa tiloissa. Saajanto kyselee kirjoituksessaan muun muassa mikä on toimitilojen vuokrataso ja mitkä tahot ovat olleet kyseisten tilojen aiemmat omistajat.

Saajannon esittämä tieto ei pidä paikkaansa.

Latitude 66 Cobalt on toiminut Oulussa vuokralaisena osoitteessa Asemakatu 37 ja siirtynyt osoitteeseen Asemakatu 41. Molemmat tilat omistavat yksityiset vuokranantajatahot, ei valtiollinen Business Finland.

Jussi Lähdevastuullisuus ja viestintä Latitude 66 Cobalt Oy