Järvien vedenpinnat ovat tavanomaista matalammalla koko Suomessa Pohjois-Lappia ja Itä-Suomea lukuunottamatta, mutta niiden pintojen lasku on nyt pääosin pysähtynyt.
Suomen ympäristökeskuksen (SYKE) vesitilannekatsauksen mukaan Koillismaan alueella vedenkorkeudet ovat lähellä normaalia tai jopa yli keskiarvon, kiitos Pohjois-Pohjanmaalle saatujen sateiden, jotka ovat kosteuttavat maaperää.
– Esimerkiksi Muojärven ja Kitkajärven pinnat ovat olleet tämän ansiosta nousussa syksyllä, kertoo Suomen ympäristökeskuksen vesistömallien ja ennusteiden tutkija Kalle Sippel.
Muojärven ja Kitkajärven vedenkorkeudet ovat syksyn aikana nousseet ja ne ovat enää 5-10 cm ajankohdan keskitasoa alempana.
– Viime vuonna Kitkajärven vedenpinta oli saman verran keskitasoa ylempänä, Sippel kertoo.
SYKE ennustaa, että vedenkorkeudet nousevat näissä järvissä hitaasti syksyn aikana, mutta Kitkajärven taso saattaa pysyä keskitasoa alempana talven ajan.
Irnijärvessä vedenpinnan korkeus on reilu kymmenen senttiä keskimääräistä alempana, joka on suunnitteleen samassa tilanteessa kuin vuosi sitten.
– Pientä nousua on luvassa marraskuussa, viitisen senttiä, kunnes se joulukuussa kääntyy laskuun.
Jokien virtaamat ovat tavanomaista pienempiä kuivasta kesästä johtuen.
– Vaasan seudulla sekä Keski- ja Pohjois-Pohjanmaalla on satanut siinä määrin, että maaperä on lähialueita kosteampaa. Näillä alueilla jokien virtaamat reagoivat nopeasti sateisiin, tutkija Harri Myllyniemi Suomen ympäristökeskuksesta kertoo.
Oulankajoen pinta on noussut syys-lokakuun vaihteessa.
– Oulankajoen virtaama on ajankohdalle tyypillisissä lukemissa, mutta nousussa sateiden vuoksi.
Iijoen vesistön korkeudet ovat tutkija Kalle Sippelin mukaan kymmenisen senttiä tavanomaista alempana. Tilanne on sama kuin vuosi sitten.
Kitkajoen vedenkorkeus on sekin tavanomaista matalampi.
Ennuste Koillismaan vesille näin syystalvella on Sippelin mukaan melko hyvä, sillä vedenpintojen korkeuden oletetaan nousevan tai ainakin pysyvän samana seuraavan kuukauden ajan.
– Ennen talvea niiden ei pitäisi ainakaan laskuun lähteä.
Muualla Suomessa järvet ovat olleet myös kovilla kuuman ja kuivan kesän takia. Etelä- ja Keski-Suomessa vedenpinnat ovat olleet normaalia matalammalla, mutta syksyn sateet ovat pysäyttäneet laskua monin paikoin. Suurista järvistä Päijänne ja Saimaa jatkavat laskuaan vielä ainakin tämän kuun ajan.