Verho ei saa vink­sot­taa – uusien pe­ti­paik­ko­jen ra­ken­ta­mi­nen näkyy sii­vous- ja kun­nos­sa­pi­don työ­paik­koi­na

Kun Ruka-Kuusamon petipaikkoja rakennetaan lisää, ropisee työpaikkoja rakentajien lisäks kiinteistöjen kunnossapidon ammattilaisille.
Kun Ruka-Kuusamon petipaikkoja rakennetaan lisää, ropisee työpaikkoja rakentajien lisäks kiinteistöjen kunnossapidon ammattilaisille.

Erilaiset rakennus-, asennus- ja kunnossapitotarpeet Kuusamon yli 13 000 vuodepaikan ja uusien rakenteilla olevien kiinteistöjen osalta työllistävät eri alojen työntekijöitä Kuusamossa.

Paljon on myös niin sanottuja ryskähommia kohteiden rakentamisessa, kunnossapidossa ja kiinteistönhoidossa, Mats Lindfors Ruka-Kuusamo matkailusta kuvailee.

– Erittäin vilkkaan talvikauden onnistuminen on vaatinut yhteispeliä ja venymistä monilla toimialoilla, jo tässä vaiheessa mukana olleille iso kiitos. Työ jatkuu kohti pääsiäissesonkia, ja tarvitsemme monissa yrityksissä uusia tekijöitä - jatkossa enenevässä määrin myös kesäkaudelle, Lindfors kertoo.

SOL-yhtiöiden hallituksen puheenjohtaja, vuoden ulkokuusamolainen Anu Eronen valottaa yhteistyötä matkailutoimialan kanssa.

– Yrityksemme työllistää Kuusamossa ympäri vuoden noin 180 henkilöä ja parhaaseen sesonkiaikaan meillä on jopa lähes 300 työntekijää alueella.

Kuusamo-Rukan alueella yhtiön työvoimasta lähes kaikki ovat paikallisia työntekijöitä. Yhtiöllä on välillä jonkin verran haasteita työvoiman saatavuudessa.

– Matkailun kasvu näkyy meilläkin. Koko ajan on otettu lisää työntekijöitä. Ollaan yritetty myös paluumuutto-ajatuksella markkinoida tehtäviä, ja joitakin onkin saatu palaamaan alueelle. Ovat sitten jääneet ja perustaneet perheitäkin. Pysyvyys työvoimassa on hyvää tällä alueella, työntekijät ovat sitoutuneita, Eronen kertoo.

Siisteys ja puhtaus nousevat kansainvälisissä tilastoissa usein ykkösasioiksi, kun matkailijoiden arvostamia asioita katsotaan. Siivous- ja kunnossapitotehtävät työllistävät useita kuusamolaisia yrityksiä ja ison joukon työntekijöitä.

– Meidän rooli on matkailukokemuksessa tärkeä. Yleisilme ja siisteys ovat tärkeä osa kokemusta. Jos joku verho vinksottaa, niin sekin voi vaikuttaa tulijan mielentilaan, vaikka muuten olisi ihan kaikki tip top. Olemme palveluammatissa ja otamme tämän henkilöstön koulutuksessa huomioon, Eronen sanoo.

Suurin osa SOL:n työntekijöistä Kuusamo-Ruka alueella työskentelee kokopäiväisesti, mutta sesongit ja laaja tehtävien kirjo mahdollistavat joustavat työskentelymahdollisuudet.

– Jotkut haluavat tehdä nimenomaan sesonkiluonteisesti työtä. Esimerkiksi joillakin maatalousalan henkilöillä on ollut toiveena tehdä meillä talvisesonkina töitä ja pitää maanviljelyksen sesonkina breikki näistä hommista. Pystymme tarjoamaan kokopäiväisen työn lisäksi joustavia vaihtoehtoja vanhemmille, esimerkiksi lapsen mennessä kouluun.

Matkailun tukipalvelut tarjoavat työmahdollisuuksia paikkakunnan nuorille. SOL yhtiöiden työntekijöistä yli kolmannes on alle 25-vuotiaita, ja näin on myös Kuusamossa.

– Moni on päätynyt meille myös opintojen jälkeen töihin eri tehtäviin. Myös kesäaikana meillä on jonkin verran opiskelijoita, sanoo Eronen.

– Töitä on löytynyt myös hyväkuntoisille iäkkäämmille. Meillä on keltaiset pantterit -ohjelma, jossa töihin voi tulla myös hyväkuntoinen eläkkeellä oleva.

Ilmoita asiavirheestä