Ve­ro­hal­lin­non yli­tar­kas­ta­ja vastaa

Niin sanotusta puistomuuntamosta ei tarvitse maksaa veroa. Verohallinnon vero-ohjeiden mukaan ”puistomuuntamon katsotaan olevan kiinteästi muuntamolaitteisiin liittyvä laitesuoja eikä siten kiinteistöveron piiriin kuuluva rakennelma tai rakennus” (verohallinnon ohjeet kiinteistöverosta 3.4.14.3).

Ylitarkastaja Auli Hirsjärvi Verohallinnon henkilöverotuksen ohjaus- ja kehittämisyksiköstä sanoo, että veroa ei tarvitse maksaa, koska kyse on pelkästä laitesuojasta, ei valvomotiloista.

– Myöskään maapohjasta ei tarvitse maksaa kiinteistöveroa, jos se on kiinteistöverosta vapaa. Muuntamo ei siis tuo veroa maapohjalle, jos sellaista ei ole aikaisemmin peritty. Kyse voi tällöin olla esimerkiksi maatalous- ja metsämaasta, jotka eivät kuulu kiinteistöveron piiriin. Tilanne on toinen, jos maapohja kuuluu jostain muusta syystä kiinteistöveron piiriin.

Hirsjärvi ei halua sen sijaan ottaa kantaa siihen, miksi paineenkorottamosta joudutaan maksamaan kiinteistöveroa.

Rakennustarkastaja Hannu Hiltula Kuusamon kaupungilta tulkitsee myös siten, että puistomuuntamot eivät ole oikeastaan rakennuksia, vaan rakennelmia, jotka palvelevat yhdyskuntatekniikkaa.

– Olemme keskustelleet asiasta rakennusvalvonnassa ja mielestämme muuntamoita ei voida verottaa. Valtuusto on myös linjannut asiaa ja päätöksen mukaan yleishyödylliset rakennukset eivät kuulu kiinteistöveron piiriin.

Hiltulan mukaan on myös käsittämätöntä, että vesihuollon paineenkorottamosta joudutaan maksamaan kiiinteistöveroa, sillä myös se palvelee asiakkaita yleishyödyllisesti.

Ilmoita asiavirheestä