Lukijalta

Ve­rot­ta­jan kuol­leet sielut: "I­sän­maa­ta­ni Suomea ra­kas­tan, valtion ko­men­to­ta­lout­ta vihaan"

Kiitos Koillissanomille 13.4. olleesta jutusta "Mikä on tämä tonnin uhkalasku?"

Olen yksi tämän vastenmielisen kirjeen saaneista. Avasin sen vasta 12. huhtikuuta palattuani kotiin lontoolaispoikani kanssa Vuotungissa vietetyn loman jälkeen.

Viime yönä en saanut ollenkaan nukutuksi uhkauksen vuoksi. Olen omistanut ja hoitanut perittyä metsää Kauhajoella vuosikymmenet. Myin 40 ha perintömetsän pois n. 25 vuotta sitten ja ostin sukulaisilta 118 ha metsän. Sittemmin metsälleni on tapahtunut seuraavaa: Myin sen Lontoossa asuvalle pojalleni v. 2006, koska en lonkkavikaisena enää pystynyt sitä kunnolla hoitamaan. Pojan asuessa Lontoossa hoidin hänen toimeksiannoilla metsän myyntiä ja tulot menivät pojalle. Hän piti Suomen metsäpolitiikkaa liian byrokraattisena ja kalliina, miksi möi metsän pois helmikuussa 2013, siis yli kolme vuotta sitten. Vuonna 2014 verottaja karhusi n. 2000EUR jälkiveroa, mikä oli mielestämme väärin perustein määrätty. Näin olikin, koska pitkällisen selvityksen jälkeen perintä peruttiin alkuvuonna 2015 Kuusamon verotoimistoon antamani ilmoituksen jälkeen. Samalla tein verottajalle selväksi, että meillä ei perheellä ole metsäomistuksia, eikä näin myöskään metsätuloja.

 

Verohallinto Oulun minulle lähettämässä kirjeessä pyydetään tekemään kausi-ilmoitus. Mikä? Minulle täysin tuntematon asia! En ole sellaista koskaan tehnyt. Vastaus pitää toimittaa 19.4. mennessä.

KOHDEKAUDEN (v. 2015) ARVIO ARVONLISÄVEROSTA 1000EUR.

Kausi-ilmoitusta ei viime vuonna lähetetty, vaan siitä kuulemma kampanjoitiin näkyvästi, että ilmoitus pitää tänä vuonna tehdä 29.2.2016 menessä, vaikka ei mitään myyntitoimintaa olisi tapahtunut v. 2015. Kun poikanikin oli luopunut metsänomistukesta jo 2013, en tietenkään lukenut metsäuutisia. Jos olisin ollut lomalla 19.4. asti, olisi minun pitänyt maksaa verottajalle tuo tonni! Asian oikaisu olisi ollut pitkällinen prosessi. Laiminlyönti olisi julkaistu verovelkarekisterissä. Melkomoista uhkailua valtion toimesta.

 

Aloin selvittää asiaa tänä aamuna. Yritin ainakin 10 kertaa soittaa uhkauskirjeessä annettuun puhelimeen. Kolmen tunnin kuluttua pääsin läpi, mutta vastaaja istui verohallinnon Tampereen toimistossa. Keskustelun aikana vaadin uhkan poistamista.

Se kuulemma onnistui. Kiitollisena onnittelin "Nääsvillen "mää"-miestä Tapparan finaalipaikasta. Hän kertoi olevansa Ilveksen kannattaja. Hämmästelen valtion laitoksen uhkailua. Se on aivan "hanurista"! Hämmästelen, että verottaja löysi minut metsästä kuolleista. Uutta lakia tai ohjetta sovelletaan siis taannehtivasti. Toivottavasti puhelinsoittoni on poistanut kohdaltani 19.4 määräajan.

Pyrin kuitenkin käymään ensi tiistaina Kuusamon verotoimistossa täyttämään sen vaaditun Y6 kaavakkeen. Itse en sellaista monisivuista paperia täytä! Verottaja ei vaatimukseni perusteella sitä itse tee!

Suomen paska-valtion kanssa vanhemmillani, minulla ja pojallani on ollut puolenkymmentä riitaa ulkomailla asumisen takia. Siksi olen kieltäytynyt yhteensä yli 30 v. valtion ja valtionyhtiöiden palveluksen aikana tarjotuista ansio- ja kunniamerkeistä.

Isänmaatani Suomea rakastan, valtion komentotaloutta vihaan.

 

Pentti Raivio, ei metsänomistaja eikä alkutuottaja