Pääkirjoitus

Vihdoin silta Lah­den­taak­se

Pääkirjoitus

Vuodella lykkääntynyt Kuusamojärven Kirkkosaaren sillan jatkaminen Lahdentaakse toteutuu ensi kesänä. Yhdyskuntatekniikan lautakunta hyväksyi hankkeen 300 000 euron kustannusarvion kokouksessaan viime viikolla.

Tähän saakka silta on yltänyt Kelanrannasta Kirkkosaareen, mikä on tuonut saaren kaupunkilaisten virkistysalueeksi. Nyt siltaa jatketaan Kirkkosaaresta edelleen Lahdentaakse, mikä yhdistää yhden Kuusamon suurimmista asuinalueista kiinteäksi osaksi kaupungin keskustaa.

Uudistus on tervetullut ja kaupungin päättäjät ansaitsevat kiitoksen panostuksestaan. Kuusamo otti jälleen yhden askeleen kohti viihtyisyyttä.

Vuosia sitten Kirkkolahden siltaa suunniteltiin autosillaksi, mutta suunnitelmat kariutuivat liian kalliina. Sillan rakentaminen olisi maksanut useita miljoonia.

Pelkästään jalankulkijoille ja pyöräilijöille suunniteltu silta maksaa murto-osan, ja on itse asiassa viihtyisämpi ja käyttökelpoisempi. Autolla Kirkkolahden kiertäminen ei ole matka eikä mikään.

Kuusamon keskustaajama on vesien ympäröimä, mistä ei takavuosina juuri ollut iloa. Rannat kasvoivat pusikkoa, eikä niille ollut kulkua Kelanrantaa lukuunottamatta. Nyt ulkoilureitti kiertelee sekä Kuusamojärven että Torankijärven rantamaisemissa.

Sillan lisäksi Kirkkolahden rantaan on määrä nousta vierasvenesatama, kahvila-ravintola, paviljonki sekä rantavajoja. Rantaan on määrä rakentaa myös parkkipaikka ja lasten leikkipaikka.

Kannattaa huomata, että kaikki tämä ei nouse kaupungin rahalla, vaan yksityistä rahaa tarvitaan. Kaupunki tarjoaa puitteet, mutta toiminnan on oltava markkinalähtöistä. Kaupunki ei esimerkiksi voi lähteä kahvilayrittäjäksi. Yrittäjä löytyy, jos joku laskee saavansa kahvilasta elantonsa.

Oma lukunsa on Kelanrannasta ja Kirkkosaaren sillasta kivenheiton päässä sijaitseva postin tontti, johon on suunnitteilla kauppakeskus. Jos se joskus toteutuu, siirrähtää keskustan painopiste kohti Kuusamojärveä.

!Kiitos päättäjille. Satsaus on varmasti rahan arvoinen.