– On tämä mukavaa puuhaa näin lämpimällä ja aurinkoisella säällä.
Kuusamolainen Raija Veteläinen kyykki torstaina perheen vadelmamaalla Oijusluomalla ja keräsi marjoja muovirasiaan. Vain pieni osa vatuista oli vielä kypsiä pitkän ja kylmän alkukesän jälkeen. Ensimmäiset kypsät vatut saatiin poimittua viikko sitten sunnuntaina.
Oijusluomalla asuvat Rauno ja Raija Veteläinen saivat idean pensasvadelmien kasvatukseen parisen vuotta sitten. Vuosikymmeniä marjoja välittänyt Rauno Veteläinen sanoo, että he halusivat itsekin kokeilla viljelyä, ettei marjahomma olisi aina pelkästään vain ostoa ja myyntiä.
– Velipojalla oli tässä talomme lähellä joutilaita peltoja ja päätimme kokeilla.
Kesäkuussa 2016 Veteläiset hankkivat Suonenjoelta 1 400 vadelman tainta ja istuttivat ne peltoon. Taimet olivat noin 50 senttisiä. Ne istutettiin etelään viettävään rinteeseen 17 penkkiin, joiden pituudet ovat 70 metriä. Vadelmatarhan koko on noin puoli hehtaaria. Ilmeisesti näin suurta pensasvadelmatarhaa ei liene Koillismaalla muualla.
Veteläisten mukaan aluetta voi vielä laajentaakin ja siihen sopisi noin 600 tainta lisää. Pensasmustikkaakin on mietitty, muttei mansikkaa.
Viljelijät ovat hivenen yllättyneitä sadosta, jota saadaan jo tänä kesänä, vaikka kesä on ollut heikko. Satoa voi kertyä nyt arviolta parisen sataa litraa, jos marjat ennättävät kypsyä. Mutta tällaiselta alalta voi saada parhaimmillaan vattuja jopa pari-kolmetuhatta litraa, kun kaikki onnistuu kohdalleen.
Ohjeita oikeasta lajikkeesta ja vadelmatarhan hoidosta Veteläiset ovat saaneet taimien myyjältä. Pensaita pitää leikata, lannoittaa ja käytttää tuholaisaineita tuhohyönteisten ja homeen estämiseksi. Pensaat antavat satoa noin kymmenen vuoden ajan.
Pientä vastoinkäymistäkin Veteläiset kokivat viime syksynä, kun hirviemä ja vasa kävivät vadelmatarhalla tihutöissä ja söivät syys-lokakuussa pensaiden kaikki vihreät osat ja polkivat suojamuovit rikki. Mutta ihmeekseen taimet ovat toipuneet erittäin hyvin.
Sen sijaan Rauno Veteläinen antaa kiitosta Kallioluoman paliskunnalle, joka aitasi alueen kun saivat tietää, että siihen perustetaan vadelmatarha.
Veteläiset pohtivat, että tarhan viereen voisi sijoittaa mehiläispesän pölytyksen turvaamiseksi ensi kesäksi.