Voi­tol­la vä­lie­riin, tap­piol­la kausi pa­ket­tiin – Pölkky Kuu­sa­mol­la kas­vo­jen­pe­sun paikka kotona

Essi Helminen (vas.), Iida Paananen ja Lotta Piesanen saivat poistua tiistain ottelusta allapäin. Pölkky Kuusamon ja WoVo Rovaniemen puolivälieräsarja huipentuu tänään Kuusamossa pelattavaan viidenteen kohtaamiseen. Taylor Treacyn mukaan Pölkky Kuusamon esitys tiistai-iltana oli kokonaisuudessaan huono.
Essi Helminen (vas.), Iida Paananen ja Lotta Piesanen saivat poistua tiistain ottelusta allapäin. Pölkky Kuusamon ja WoVo Rovaniemen puolivälieräsarja huipentuu tänään Kuusamossa pelattavaan viidenteen kohtaamiseen.
Essi Helminen (vas.), Iida Paananen ja Lotta Piesanen saivat poistua tiistain ottelusta allapäin. Pölkky Kuusamon ja WoVo Rovaniemen puolivälieräsarja huipentuu tänään Kuusamossa pelattavaan viidenteen kohtaamiseen.
Kuva: Mikko Halvari

Pölkky Kuusamon ja WoVo Rovaniemen puolivälieräsarja ratkeaa tänä iltana, kun joukkueet kohtaavat sarjan viidennessä ottelussa Kuusamossa. Ottelun lähtösävelet ovat selkeät: voittaja etenee välieriin, häviäjä saa pistää pelikamat pakettiin tämän kauden osalta.

Tiistai-iltana Rovaniemellä pelattua neljättä puolivälierää WoVo hallitsi täysin ja tasoitti ottelusarjan voitettuaan 3-0 ( 25-15, 25-16, 25-17 ).

Pölkky Kuusamon peli neljännessä puolivälierässä ei lähtenyt oikein missään vaiheessa kunnolla rullaamaan. Vaisusti esiintynyt vierailija sinnitteli joka erässä matkassa suunnilleen 10 pisteeseen saakka, minkä jälkeen kotijoukkue meni menojaan. Oman osansa kotijoukkueen ylivoimaiseen esitykseen tekivät vierailijoiden lukuisat virheet.

– Pettynyt olen, sillä tarkoitus oli saada sarja poikki. Joka osa-alueella olimme perässä, Pölkky Kuusamon päävalmentaja Tuomas Alatalo harmitteli ottelun jälkeen.

Kotijoukkueen päävalmentaja Teemu Mäkikyrö kertoi, että WoVo ei ole vielä koskaan hävinnyt puolivälieräottelua kotonaan. Tiistai-iltana moinen ei ollut lähelläkään.

– Tiesin, että olemme tänään hyviä. Torjunta- ja puolustuspeliin olen tyytyväinen, Mäkikyrö tuumasi ottelun tauottua.

Pölkky Kuusamon parhaana pelaajana palkittu Taylor Treacy arveli joukkueensa esityksen olleen nyt vielä huonompi kuin joukkueen edellisellä Rovaniemen vierailulla. Tuolloin pelatusta toisesta puolivälierästä WoVo otti 3-1 -voiton.

– Viime perjantain pelimme meni ylös ja alas. Nyt pelasimme vaan huonosti.

WoVon tiistaisen voiton myötä otteluvoitot ovat nyt tasan 2-2. Valmentajien mukaan tänä iltana pelattavassa viidennessä ottelussa ratkaiseviin asemiin kohoavat henkinen kantti sekä syöttö-vastaanotto-pelaaminen.

Myös Oriveden Ponnistuksen ja LiigaPlokin välisessä puolivälieräsarjassa haetaan ratkaisua tänä iltana pelattavasta viidennestä ottelusta. LiigaPloki tasoitti otteluvoitot, kun se voitti tiistai-iltana Pihtiputaalla pelatun neljännen puolivälierän lukemin 3-2 ( 25-16, 16-25, 25-23, 17-25, 19-17 ).

Neljäs puolivälierä

WoVo Rovaniemi - Pölkky Kuusamo 3-0 ( 25-15, 25-16, 25-17 )

WoVo Rovaniemi: Miilen 15/+10, Kosonen 11/+7, Rantanen 11/+3

Pölkky Kuusamo: Prokopenko 10/+-1, Treacy 7/+3, Nicholson 7/+2

Ilmoita asiavirheestä