Vuokko Käsmä siirtyi vih­rei­siin

Ennen maanantaista valtuuston kokousta valtuutetut istuttivat Suomen 100-vuotisjuhlan kunniaksi kukin oman kuusen Kukuramaan puistoon Kuusamotalon lähelle. Vihreiden Mika Flöjt vieressään ryhmään sitoutumattomana liittynyt Vuokko Käsmä, taustalla perussuomalaisten Joukamo Kortesalmi.
Ennen maanantaista valtuuston kokousta valtuutetut istuttivat Suomen 100-vuotisjuhlan kunniaksi kukin oman kuusen Kukuramaan puistoon Kuusamotalon lähelle. Vihreiden Mika Flöjt vieressään ryhmään sitoutumattomana liittynyt Vuokko Käsmä, taustalla perussuomalaisten Joukamo Kortesalmi.
Kuva: Mikko Halvari

Perussuomalaisten listoilta sitoutumattomana Kuusamon valtuustoon valittu Vuokko Käsmä on siirtynyt vihreisiin sitoutumattomana.

Samalla vihreiden ryhmän koko kasvaa neljästä viiteen eli samaan määrään mikä Kokoomuksella on.

Käsmän mukaan edellinen valtuuston kokous oli se kulminaatiopiste, joka lopullisesti vaikutti päätöksen tekoon, vaikka välilläkin on tapahtunut paljon.

Käsmä sanoo, että muistakin ryhmistä tuli yhteydenottoja, mutta vihreät ovat hänelle itselleen läheisin ryhmä. Yhteistyö heidän kanssaan on ollut läheistä ja samantyylisiä asioita on ajettu.

– Jos en olisi liittynyt vihreään ryhmään, olisin jäänyt yksin. Ryhmä on hyvä viitekehys.

Vihreiden Mika Flöjt kehuu asiakeskeistä yhteistyötä Käsmän kanssa jo edellisellä valtuustokaudella niin kaupunginhallituksessa kuin valtuustossakin.

– Vuokko on pätevä ja hän on tehnyt hyviä esityksiä ja häntä arvostetaan yli puoluerajojen.

 

Perussuomalaisten ainoaksi valtuutetuksi jäävä Joukamo Kortesalmi sanoo, ettei Käsmän loikkaus vihreisiin tullut hänelle yllätyksenä, koska siitä oli selvät merkit jo viime vaalikaudella.

– Käsmän poliittinen koti oli totaalisesti väärä. Hänen suunnastaan ei tullut joustoa ja nyt on hirveän paljon helpompaa. Kun puolueemme oli aallonharjalla, hän keräsi rusinat pullasta, mutta äänestäjät tulevat tuomitsemaan aikanaan. Nyt on paljon helpompaa.

Kuusamon valtuustossa keskustalla on 24 paikkaa, kokoomuksella ja vihreillä 5 paikkaa, sosiaalidemokraateilla ja vasemmistoliitiolla 2 ja perussuomalaisilla 1.

Mainos
Koillissanomien pelit

Pelaa Koillissanomien digitaalisia pelejä

Aivojumppaa tai rentoa ajanvietettä – tutustu peleihin ja löydä suosikkisi

Aloita pelaaminen
Ilmoita asiavirheestä