Vuotoa kor­ja­taan - ve­den­ja­ke­lu pa­lau­tu­nee illan aikana

Kitkantien kaukolämpötyömaan vesijohtorikko saataneen näillä näkymin korjattua tiistai-illan aikana ja vedet palautettua asukkaille. Vedenjakelu on ollut iltapäivän poikki.

Vesijohto rikkoutui Kuusamon energia- ja vesiosuuskunnan kaukolämpötyömaalla kairan osuttua putkeen. Vesihuoltopäällikkö Kimmo Viinikan mukaan putki tuli vastaan odottamattomalla korkeudella, jolloin vahinko pääsi tapahtumaan. Vedenjakelu on sittemmin ollut poikki Kaarlo Hännisentie-Maaseläntie -välillä Kitkantiellä, Lopotin alueella, teollisuusalueella sekä osassa Torankia. Paikoin vesi on tullut hanasta tavallista pienemmällä paineella.

– Vedenjakelu katkaistiin, sillä vuotokohtaa ei voi korjata, jos paineet ovat päällä, Viinikka sanoo.

Vuotokohtaa pumpataan parhaillaan tyhjäksi, jonka jälkeen rikkoutunut putki korjataan.

– Itse korjauksessa ei mene kauaa, Viinikka kertoo.

Vielä ei tiedetä, kuinka kalliiksi putken rikkoutuminen koituu. Vettä ei ole valunut muualle kuin maaperään, josta se pumpataan pois.

– Pahoittelemme vedenjakelun katkoksesta aiheutunutta häiriötä, Viinikka toteaa.

Ilmoita asiavirheestä