Kuusamon Jyrkänkoskella Vuotungissa toimineen liippatehtaan historia on monelle paikkakuntalaisellekin tuntematon osa Kuusamon historiaa. Tehtaan historiasta neliosaisen kirjasarjan tehnyt Valma Lämsä kertoo, että Kuusamon teollisen historian juuret sijaitsevat juuri tässä legendaarisessa tehtaassa.
Historiasarjan viides osa ilmestyy tulevana syksynä.
Kuusamo on tunnettu liippapitäjä. Niitä tehtiin käsityönä 1800- ja 1900-luvuilla ennen teollisen valmistuksen alkamista. Liippakivien valmistukseen tarvittavaa kvartsikiveä oli hyvin saatavilla Kuivajärven ahossa sekä Laajusvaarassa ja kysyntää teroituskiville riitti.
Matti Eksymä perusti liippatehtaan Jyrkänkoskelle vuonna 1913. Miehen työsarka oli mainittava ja liippaa vietiin ulkomaille asti. Tehtaalla oli värikkäitä vaiheita, useita omistajia ja koneet kehittyivät. Sähköt saatiin koskienergialla vuodesta 1925.
Välirauhan aikaan paikalla toimi myös jauhomylly. Sodan jälkeen tehtaan omistus siirtyi jyrkänkoskelaisille, jotka perustivat Kuusamon Kovasin Oy:n. Viimeiset liipat tehtaassa valmistettiin vuonna 1949. Seuraavina vuosina tehtaassa oli vielä kivensahaustoimintaa. Liippakiveä on työstetty ja kiveä on nostettu alueella aina vuosituhannen vaihteeseen asti.
Jyrkänkoskella on ollut myös sahatoimintaa, kun Jyrkänkoski Oy perustettiin vuonna 1949.
Lämsän elämänvaiheet linkittyvät tiiviisti liippatehtaan historiaan. Jyrkänkosken rannalla vuonna 1955 syntynyt ja kasvanut Lämsä on elänyt tehtaan vaikutuspiirissä lähes koko ikänsä. Perhettä, sukua ja kyläläisiä on ollut tehtaalla töissä tai osakkaina tai puolison kautta kytköksissä tehtaaseen.
– Alueen tehdastoiminta toi elannon suurelle joukolle kuusamolaisia, erityisesti täällä Venäjän kainalossa olevien kylien asukkaille. Äitini tuli Kuusamoon aikoinaan muualta, ja näki sivullisena, kuinka tärkeä tehdas Kuusamolle oli.
Lämsä on tuonut esiin alueen historiaa kirjoillaan, maalauksillaan ja multimediateoksillaan.