Pohjois-Pohjanmaan yrittäjien odotukset ovat nyt selkeästi kääntyneet huonompaan suuntaan, toteaa Pohjois-pohjanmaan yrittäjien toimitusjohtaja Marjo Kolehmainen.
– Meillä on ollut pitkä trendi hitaasta kasvusta, mutta nyt näyttää usko olevan hiipumassa.
– Rakentaminen, kuljetus ja kauppa ovat nyt miinuksella.
Kolehmainen löytää alavireelle selkeitä syitä.
– Epävarmuutta ovat tuoneet maailman tapahtumat, Venäjän toimet ja Venäjään kohdistuvat pakotteet. Lisäksi merkittävintä on alueellamme olleet laajat irtisanomiset, jotka vievät kaksi prosenttia ostovoimasta.
Hyviäkin viestejä on silti olemassa.
– Iso asia on, että pk-yritykset eivät ole irtosanomassa isossa mittakaavassa ketään. Yrittäjät ovat vahvasti yhteiskuntavastuussa ja haluavat pitää osaajistaan kiinni.
Kuusamossa on Kolehmaisen mukaan edelleen kaksi vahvuutta.
– Matkailu ja luonnonvarojen hyödyntäminen. Se on pohdittava miten nämä kaksi asiaa olisivat yhteensovitettavissa.
Yrittäjäkyselyissä on kuitenkin tullut esille jo venäläisten matkailijoiden väheneminen.
– Pakotteet eivät olisi haitanneet niinkään, mutta matkailijoiden väheneminen johtuu Venäjän muuten huonontuneesta taloustilanteesta.
Lue lisää keskiviikon Koillissanomista!