Lapin kasvaviin matkailijavirtoihin myös Posion on päästävä kiinni, Posion yrittäjien puheenjohtaja Timo Posio sanoo.
– Itse asiassa on jo hieman päästykin, sillä israelilaiset ovat löytäneet Posion, ja ovat uusi asiakasryhmä.
– Kiinalaiset ovat löytäneet Lapin, ja heitä pitäisi saada tulemaan myös Posiolle.
– Luontoa on Posiolla mitä näyttää. Matkailijamäärien kasvu voisi tuoda myös uusia työpaikkoja, esimerkiksi ohjelmapalvelupuolelle.
– Lasista rakennetuissa igluissa Ylä-Lapissa yöpyvät matkailijat maksavat yhdestä vuorokaudesta 500 euroa. Rohkeita tämän tyyppisiä avauksia tarvitaan myös Posiolle.
Timo Posio havahtui itse viime lauantaina käydessään Korouomassa, paikan suosion kasvuun.
– Parkkipaikat olivat ihan täynnä henkilöautoja. Autoja oli yli 30, ei meinannut parkkipaikkaa löytyä. Korouomaan pitäisi saada joku kota pystyyn, jossa palveltaisiin Korouoman kävijöitä.
– Korouoman lisäksi hyödynnettävä kohde on tietysti Riisitunturi.
Posion mukaan kunnan kehityksen suunta on muutettavissa kun sen eteen vain jaksetaan tehdä töitä ja jokin yksittäinen tekijä osuu kohdalle. Se voi olla suunnitelmissa oleva Mustavaaran kaivoksen uudelleen avaaminen, tai se voi löytyä myös matkailun puolelta.
– Hyvä esimerkki siitä, ettei vain jäädä odottelemaan, vaan lähdetään itse maailmalle, on posiolaisen lobbauryhmän matka Barceloonaan, jossa haetaan kansainvälisen keramiikka-alan kongressin isännyyttä Lappiin ja Posiolle.
– Tämä on oikea suunta, että tuodaan itseä rohkeasti esille maailmalla.
– Posion pitää päästä vain paremmin isompiin volyymeihin kiinni, jotta olisi vaikuttavuutta.