Joko luit: Näin itsenäisyyspäivää juhlitaan Koillismaalla
Juuri nyt: Hyvälle tyypille 500 euroa – taivalkoskelainen puutavara-autonkuljettaja Juha Parviainen sai Metsämiesten Säätiön stipendin
Toimittajalta: Onnellisuus koostuu useista eri palikoista – ei ole väärin unelmoida niistä kaikista
Mainos: Tutustu Koillissanomat Digiin eurolla kuukausi - tilaa tästä
Metsästäjäliitto
Vesilintukannat ovat yhä taantuneet – Metsästäjäliitto kehottaa pyytämään nyt vain sinisorsaa
Oma susitutkimus kiinnostaa – Metsästäjäliitto on tiedustellut ulkomaisista laboratorioista mahdollisuuksia teettää omia analyysejaan
Komission lyijyhaulirajoitus ei kaatunut Euroopan parlamentissa: "Eurooppalaisen lainsäädännön pitäisi olla toimivaa ja ymmärrettävää, mutta nyt hyväksytty ehdotus ei ole sellaista"
Euroopan komissio haluaa metsästyskiellon kymmenesosalle Suomesta: "Että metsästys ja kalastus kestävinä luonnonkäyttötapoina nähdäänkin nyt luontoa tuhoavina toimintoina, on huolestuttava kehityssuunta"
Susien hampaissa on kuollut tänä syksynä yli 20 koiraa sekä kymmeniä poroja
06.11.2020
16:00
Tilaajille
Onnettomuus vie metsästäjän hengen joka toinen vuosi – yhteistä nimittäjää ei ole, mutta huolimaton aseenkäyttö usein taustalla: ”Asetta pitäisi käsitellä aina kuten se olisi ladattu”
Susien kannanhoidollisen metsästyksen sallimiseksi puuhataan kansalaisaloitetta – "Susi ei enää vierasta ihmisiä ja koiria, kun se ei joudu miettimään, että missä se voi kulkea"