Omalääkäri ja omahoitaja
Pohteelle reilun kolmen miljoonan euron valtionavustus omalääkärimallin kehittämiseen

Poh­teel­le reilun kolmen mil­joo­nan euron val­tion­avus­tus oma­lää­kä­ri­mal­lin ke­hit­tä­mi­seen

Omalääkärin ja omahoitajan nimeämistä odotellaan Kuusamossa, Taivalkoski ja Posio jäävät tällä hetkellä eri syistä uudesta mallista paitsi – "Valmistelutyö vie aikaa"

Oma­lää­kä­rin ja oma­hoi­ta­jan ni­meä­mis­tä odo­tel­laan Kuu­sa­mos­sa, Tai­val­kos­ki ja Posio jäävät tällä het­kel­lä eri syistä uudesta mal­lis­ta pait­si – "­Val­mis­te­lu­työ vie aikaa"

Pohde nimennyt ensimmäisenä hyvinvointialueena 70 prosentille asukkaista omalääkärit – tätä se tarkoittaa asiakkaalle

Pohde ni­men­nyt en­sim­mäi­se­nä hy­vin­voin­ti­aluee­na 70 pro­sen­til­le asuk­kais­ta oma­lää­kä­rit – tätä se tar­koit­taa asiak­kaal­le

4
Muistisairauksien hoitoon uusi toimintamalli – Pohteen alueelle perustettu 36 muistikoordinaattorin tointa

Muis­ti­sai­rauk­sien hoitoon uusi toi­min­ta­mal­li – Pohteen alueel­le pe­rus­tet­tu 36 muis­ti­koor­di­naat­to­rin tointa