Sukupolvenvaihdos
Kolme matkailufirmaa ostanut Kalle Koskinen oli pitkään vaikeuksissa, mutta nyt Basecamp ja muut on saatu kannattamaan: "Nyt vasta päästään oikeasti kehittämään rahan kanssa"

Kolme mat­kai­lu­fir­maa ostanut Kalle Kos­ki­nen oli pitkään vai­keuk­sis­sa, mutta nyt Ba­se­camp ja muut on saatu kan­nat­ta­maan: "Nyt vasta pääs­tään oi­keas­ti ke­hit­tä­mään rahan kanssa"

26.03.2026 17:00 3
Tilaajille
Mistä kannattaville yrityksille löydetään jatkajia? – Posio osallistuu Lapin Yrittäjät ry:n valmistelemaan hankkeeseen, jolla pyritään vastaamaan tarpeeseen edistää onnistuneita yrityskauppoja Lapissa

Mistä kan­nat­ta­vil­le yri­tyk­sil­le löy­de­tään jat­ka­jia? – Posio osal­lis­tuu Lapin Yrit­tä­jät ry:n val­mis­te­le­maan hank­kee­seen, jolla py­ri­tään vas­taa­maan tar­pee­seen edistää on­nis­tu­nei­ta yri­tys­kaup­po­ja Lapissa

01.09.2025 20:56 1
Tilaajille
Osakkaat ikääntyvät ja muualla asuvien osuus kasvaa – Pitäisikö perintö- ja lahjaverosta luopua Ruotsin mallin mukaan metsätilojen sukupolvenvaihdosten vauhdittamiseksi?

Osak­kaat ikään­ty­vät ja muualla asuvien osuus kasvaa – Pi­täi­si­kö pe­rin­tö- ja lah­ja­ve­ros­ta luopua Ruotsin mallin mukaan met­sä­ti­lo­jen su­ku­pol­ven­vaih­dos­ten vauh­dit­ta­mi­sek­si?

26.10.2024 04:00 5
Tilaajille
Koillismaan pesula teki ison investoinnin ekologisuuteen: "Meidän pitäisi jättää tämä tellus tuleville sukupolville parempana kuin olemme sen saaneet"

Koil­lis­maan pesula teki ison in­ves­toin­nin eko­lo­gi­suu­teen: "Meidän pitäisi jättää tämä tellus tu­le­vil­le su­ku­pol­vil­le pa­rem­pa­na kuin olemme sen saa­neet"

31.07.2024 04:00
Tilaajille
Bjarmian keramiikkapaja täyttää 50 vuotta — paljon on ollut haasteita, mutta usko tulevaisuuteenkin on vahva: "On hyvä pitää pää pilvissä ja jalat maassa"

Bjar­mian ke­ra­miik­ka­pa­ja täyttää 50 vuotta — paljon on ollut haas­tei­ta, mutta usko tu­le­vai­suu­teen­kin on vahva: "On hyvä pitää pää pil­vis­sä ja jalat maassa"

03.05.2024 16:30 5
Tilaajille
Tuomo ja Marja Ollila tekevät Sossonniemelle safaritalon ja siirtävät matkailuyritystä vähitellen lapsilleen – kun valokuitua ei ollut, yritys teki verkon itse

Tuomo ja Marja Ollila tekevät Sos­son­nie­mel­le sa­fa­ri­ta­lon ja siir­tä­vät mat­kai­lu­yri­tys­tä vä­hi­tel­len lap­sil­leen – kun va­lo­kui­tua ei ollut, yritys teki verkon itse

26.07.2023 11:00 2
Tilaajille
Kari Nevanperä siirtyi pitkän harkinnan jälkeen jatkamaan vanhempiensa omistamaa hotellia Taivalkoskella – tässä syyt, jotka ratkaisivat asian

Kari Ne­van­pe­rä siirtyi pitkän har­kin­nan jälkeen jat­ka­maan van­hem­pien­sa omis­ta­maa ho­tel­lia Tai­val­kos­kel­la – tässä syyt, jotka rat­kai­si­vat asian

13.05.2022 16:30 2
Tilaajille
Kantolat vuokrasivat tilan sukupolvenvaihdoksen sijaan ja kuuluvat muutaman prosentin vähemmistöön – Asiantuntija tietää, että tapa voi olla pehmeä lasku yrittäjyyteen tai luopumisen tuskaa: "Siinä joudutaan luopumaan monesta muustakin asiasta kuin työstä"

Kan­to­lat vuok­ra­si­vat tilan su­ku­pol­ven­vaih­dok­sen sijaan ja kuu­lu­vat muu­ta­man pro­sen­tin vä­hem­mis­töön – Asian­tun­ti­ja tietää, että tapa voi olla pehmeä lasku yrit­tä­jyy­teen tai luo­pu­mi­sen tuskaa: "Siinä jou­du­taan luo­pu­maan monesta muus­ta­kin asiasta kuin työstä"

14.04.2021 04:00
Tilaajille
Matti tuli Maurin tilalle – "Kyselin jo tartteeko tulla tänään vielä töihin"

Matti tuli Maurin tilalle – "Ky­se­lin jo tart­tee­ko tulla tänään vielä töihin"

06.05.2020 18:00
Tilaajille