Ak­ro­ba­tia­kurs­sil­la ai­kui­nen­kin taipuu kä­sil­lä­sei­son­taan ja ih­mis­py­ra­mi­diin – tiivis har­joit­te­lu ja hyvä henki ta­kaa­vat on­nis­tu­mi­sen riemua

Kurssin opettaja Hannes Määttä (vasemmalla alimmaisena) opastaa kurssilaisia ihmispyramidin teossa.
Kurssin opettaja Hannes Määttä (vasemmalla alimmaisena) opastaa kurssilaisia ihmispyramidin teossa.
Kuva: Petri Markkanen

Akrobatiakurssin alkulämmittely on loppumetreillä Kuusamon Liikuntahallilla ja ihmiset siirtyvät kohti pehmustetulle alustalle kasattua temppurataa.

– Siitä hieman vauhtia, kurssin opettaja Hannes Määttä rohkaisee kuusamolaista Marko Hietalaa.

On Hietalan vuoro edetä käsillä tangoissa roikkuen ja sen jälkeen pienen pyrähdyksen saattelemana hypätä pukin yli.

– Olen niin pitkä, että jalkoja piti pitää koukussa, Hietala harmittelee tankoroikkumistaan.

– Hyvin se meni, hypyssä voit ponnistaa ensi kerralla vähän aikaisemmin, Määttä ohjeistaa.

Kuusamo-opiston järjestämällä akrobatiakurssilla harjoitetaan kehonhallintaa ja akrobatian perustaitoja ohjatusti turvallisessa ympäristössä.

Opettajina toimivien Hannes Määtän ja Elena Hietalan taustat ovat molemmilla tanssinopetuksessa.

Kaksi vuotta kurssiopettajana toiminut Määttä on innostunut akrobatiassa nimenomaan kehonhallinnasta.

– Kuperkeikat, kärrynpyörät ja akrobatia kokonaisuutena kiinnostavat, Määttä kertoo.

Akrobatiakurssin tasoryhmän sisältö käydään läpi neljänä perättäisenä viikonloppuna. Voidaankin puhua eräänlaisesta intensiivikurssista. Nopeaan tempoon on syynsä.

– Tiivis rytmi antaa mahdollisuuden kehittyä nopeammin ja harjoituksissa huomaa kyllä kurssilaisten kehittyneen, Määttä kertoo.

Jokaiselle kerralle räätälöidään kurssilaiset huomioivat tavoitteet, joihin tähdätään tiivillä harjoittelulla.

Akrobatiamestariksi kurssilta ei ole tarkoitus valmistua, joten se soveltuu tasoltaan miltei kelle tahansa. Perusakrobatialiikkeisiin kuuluvat muun muassa kuperkeikat ja kärrynpyörät, joiden tekemisestä monella aikuiselle voi olla jopa vuosikymmenien tauko. Määttä rohkaiseekin aikuisia kokeilemaan niitä turvallisessa ympäristössä.

– Lapsilla akrobatia tulee luontaisesti, mutta kun aikuiset uskaltavat heittäytyä, he huomaavat, että he voivat tehdä melkein mitä vain.

Lajin leikkimielisestä luonteesta johtuen tunnelma kurssilla on kaukana stereotyyppisesti vakavasta saliharjoittelusta. Hymy on monella herkässä, kun on onnistunut kapuamaan esimerkiksi ihmispyramidin osaseksi. Määtän mukaan onnistumisen kokemuksia nähdään matkan varrella paljon.

– Parasta on nähdä juuri onnistumisen riemu niin lapsilla että aikuisilla.

Yksi kurssin päätavoitteista on käsilläseisonnan opettelu. Se kuulostaa jo ideanakin haastavalta. Määtän mukaan taidon kuitenkin oppii tiiviillä harjoittelulla miltei kuka vain.

– Pykälä pykälältä opetellaan, jokaisen pitää oivaltaa oman kehonsa tasapainopiste, Määttä kertoo pitäen samalla kiinni Marko Hietalan nilkoista tämän noustessa käsilleen patjan päällä.

Marko Hietala aikoo jatkaa akrobatiakurssilla käymistä myös tulevaisuudessa. Pääsyiksi nousevat kannustava ryhmähenki ja liikkumisesta tuleva hyvä olo.

– Tämä on hyvää vastapainoa tietokonetyölle, mainosalalla työskentelevä Hietala kehuu kevyt hiki otsalla.

Akrobatiakurssit keväällä

Uudet kurssit 9.3. alkaen

Neljä ryhmää: perusryhmä pojille, perusryhmä tytöille, tasoryhmä pojille ja tytöille, lisäksi aikuisille oma ryhmä

Ilmoittautuminen kansalaisopiston verkkopalvelussa

Järjestäjänä Kuusamo-opisto

Ilmoita asiavirheestä