Suomi on nousussa, mutta vain siltä veneen laidalta, jossa istuu hyvin toimeentuleva kansanosa. Kun kilpailukykyisiä on nostettu, ovat veneen toiselta laidalta pudonneet veteen pienituloisin kansanosa. Heidän elämässään kilpailukykyä ei ole mistä nostaa, mutta toimeentulo olisi mukava asia. Keskiluokka roikkuu rystyset valkoisena kiinni keskituhdossa.
Minulta palaa puuro pohjaan sellaisilla tosiasioilla hurskastelua kuunnellessa, että valitettavasti leikkaukset tuntuvat juuri niillä, jotka niitä eniten käyttävät eli pienituloisilla, kun samaan aikaan toinen käsi tekee kaikkensa, että finanssivarallisuus kasvaa; ja sehän kasvaa vain niillä, joilla sitä on. Eikö köyhtymistä ja tuloeroja pitäisi torjua kaksin käsin?
Hallituksen politiikka on iskenyt enemmän pieni- kuin suurituloisiin. Eriarvoisuus on lisääntynyt ja tuloerot kasvavat. ”On totta, että näin on tapahtunut”, sanoi pääministeri, jonka johtama hallitus on leikannut muun muassa lapsilisiä, työttömyysturvaa, vammaisetuuksia ja kansaneläkettä.
Tulikohan miten monelle äänestäjälle yllätyksenä, että kilpailukykyä tehtiin ja Suomea nostettiin talkoilla, mutta että talkoissa jaetaan jaetaan palkintoja ja vain ihan parhaille.
Hallitus on kivasti huolehtinut myös siitä, että tehdyillä veronkevennyksillä on, hupsis, alennettu hyvätuloisten verotusta kilpailukyvyn hengessä. Kipeästi tarvittavia verovaroja nyhdetään lisää välillisillä veroilla, jotka tuntuvat nimenomaan keski- ja pienituloisten kukkarossa.
Sissus, taisin ymmärtää kiky-talkoiden tarkoituksen ihan väärin vai missä meni pieleen, kun talkoosoppaa ei riittänytkään kaikille. Lisää on tuskin tulossakaan. Asiantuntijatkaan eivät usko, että nyt käyntiin saatu talouskasvu tulvisi ihan äkkiä palkankorotuksina tai etuisuuksina vähäosaisemman kansanosan laariin tasoittamaan tuloeroja.
Puolitoista vuotta sitten pääministeri Juha Sipilän (kesk.) mielestä Suomessa oli ”ihan liikaa kaiken maailman dosentteja, jotka kertovat että tätä ja tätä ei saa tehdä”. Tiistaina taloustieteen huippuyksikön perustamisesta kertonut pääministeri sanoi huomanneensa ”miten tärkeää tutkimukseen perustuva tieto on talouspoliittisen päätöksenteon valmistelussa”. Ylen ohjelma Kioski leikkasi kommentit yhteen näppärästi otsikolla: On okei muuttaa mielipidettään.
Toivottavasti mielipide on muuttunut myös sosiaali- ja terveysalan asiantuntemusta kohtaan, ettei sekin vene keiku yhtä rankasti. Siellä kun kuitenkin, kaikesta kilpailukyvystä huolimatta, roikkuu vielä muutama mummu ja työtön kiinni yhteisen veneen laidassa.