Kolumni

Ala­ker­ta: Kult­tuu­ri­joh­ta­ja ainakin uskoo – Kuu­sa­mos­ta­han voi tulla ihan kult­tuu­ri­pi­tä­jä

Ei kuusamolaiset käy konserteissa, eikä teatterissa, paitsi Kuusamon Näyttämöllä jotkut käy kerran vuodessa. Väärin! Kiitos Marke Vornasen Kuusamossa on nähty, että kun rohkeasti tarjoaa laadukasta ohjelmaa, niin kyllä niitä tullaan katsomaan. Kuusamossa on kulttuurin kuluttajia ja on aina ollut, mutta nyt täällä on myös tarjontaa. Aplodien paikka.

Kun Vornanen tuli Kuusamoon kulttuurijohtajaksi, Kuusamotalosta tuli kulttuuritalo ja Kuusamoon alkoi syntyä taide- ja kulttuuritapahtumia. Ei yksi nainen tietenkään ole yksin tätä kaikkea tehnyt, mutta on sillä pirun paljon väliä mitä kulttuurijohtaja arvostaa, uskaltaako ottaa esiintyjiä, jotka arvioi kiinnostaviksi ja haluaako lisätä mahdollisuuksia luoda ja harrastaa kulttuuria.

 

Kuusamossa on vuosikausia itketty, että kulttuuriavustusten määräraha laskee ja laskee. Viime vuodet avustus on kieppunut henkitoreissaan vähän päälle 10 000 eurossa. Jokainen tajuaa, että yhtään pienempää summaa ei oikeastaan kannattaisi edes jakaa, jos enää tätäkään. Kuusamon Näyttömän puheenjohtaja Harri Laurila kiteytti hyvin sen mihin avustus riittää: Siitä ei riitä kenellekään.

Jos olen ymmärtänyt oikein, kulttuuritoimenjohtaja on virkamiestyönä etsinyt ja neuvotellut kulttuuriavustusmäärärahoihin lisää euroja. Jos hyvin käy, korotus hyväksytään ja avustusten määrä nousee 20 000 euron kieppeille. Ei sekään paljon ole, mutta paljon enemmän kuin pelkkä osansa valittaminen.

Olin muutamana vuonna mukana talkoissa, joilla tehtiin Kuusamoon Okariina lastenkulttuurifestivaalia.Tapahtumalle irtosi avustusta kaupungilta vuosittain jonkin verran, mutta rahaa suurempi pula oli arvostuksesta ja kannustuksesta.

Nyt on toisin. Nyt etsitään ihmisiä, joilla on ideoita ja intoa. Ihmiset tekevät tapahtumia, eivät yhdistysten hallitukset.

Oli mahtavaa nähdä tyylikäs klassikko, Illallinen yhdelle, Martti Suosalon esittämänä Kuusamotalossa. Ihan hämmennyin, kun Taiteiden yön iltana Kitkantiellä käveli ihmisiä ilta-auringossa väkijoukoiksi asti. Olen aivan mielissäni, että näen rockmusikaalin legendaarisesta Gösta Sundqvistista ja huipputason valotaidetta nousematta lentokoneeseen.

Kevätkausi on Kuusamossa sellaista ilotulistusta kulttuurin kuluttajalle, että ainakin yhden kulttuuritankkausmatkan Helsinkiin voi tältä vuodelta perua; ja vähentää valittamista.

”Ei yksi nainen tietenkään ole yksin tätä kaikkea tehnyt, mutta on sillä pirun paljon väliä mitä kulttuurijohtaja arvostaa ja uskaltaa.