Jalkapallon ensi kesän kisojen maat ovat yhtä lukuunottamatta tiedossa. Edessä on huippujännittävät kisat Venäjällä, joten huuma alkaa nousta Härmässäkin.
Kisoihin osallistuu 32 maata. Tälläkään kertaa kisoissa ei nähdä Suomea, mutta jännitettävää riittää yllin kyllin Härmässäkin, sillä Venäjälle matkaa Ruotsin joukkue.
Pohjoismaista myös Tanska ja Islanti pelaavat maailmanmestaruudesta.
Suomalaisturistien määrä tekee kesäkuussa melkoisen ponnahduksen, kun kisat alkavat. Tämän lähemmäksi ei maailman suurin urheilutapahtuma enää tule. Nyt on ainutlaatuinen tilaisuus myös suomalaisilla olla osana suurta juhlaa.
Suomalaisten odotetaan tekevän päiväreissuja Pietariin. Myös Moskovassa pelataan, jonne suomalaisilla on kohtuullisen helppo päästä.
Itse seuraan kolme peliä Kaliningradissa. Vielä ei ole selvillä, ketkä kohtaavat noissa otteluissa, mutta paikan päälle vääntäydyn.
MM-kisojen tunnelma on koettava, kun siihen kerran on näin hyvä mahdollisuus.
Olen ollut jo noin kuukauden lippujonossa. Opin toissa kesän EM-kisoista sen, ettei kannata hermostua, vaikka lippuja otteluihin ei heti saisikaan.
Huomasin myös sen, että jokaiseen peliin sai ostettua myös stadion ulkopuolelta lippuja, vaikka virallista toimintaa se ei olekaan.
Lippujen hinnat vaikuttaa olevan hieman tyyriimmät kuin EM-kisoissa oli. Kohtuulliselle paikalle alkulohkon otteluihin lippu maksaa 93 dollaria. Sellaiselle paikoille aion itsekin päästä.
MM-kisojen avausotteluun on aikaa 208 päivää. Sen jälkeen neljän vuoden odotus on ohitse. Moni futisfani suunnittelee jo nyt kesälomiaan kisojen kannalta.
Itse odotan yllätysten kisoja. Ja se suurin yllätyspommi tulee Afrikasta.
Nigerialla on todella kova ryhmä kasassa. Sen sai tuntea nahoissaan muun muassa Argentiina, joka hävisi tiistaina harjoituspelissä Nigerialle.