Taivalkoski Calcion kolmen kauden mittainen taival suomalaisella jalkapallokartalla päättyi kotiotteluiden osalta kahden ottelun viikonloppuun. Kapealla kokoonpanolla pelannut taivalkoskelaisryhmä taisteli sarjan kärkijoukkueita vastaan tiukasti, mutta joutui taipumaan kahteen otteeseen.
Lauantaina Taivalkosken urheilukentälle palannutta kotijoukkuetta vastaan asettui sarjakärki JuNsU. Ylikiiminkiläiset pyrkivät ottamaan pelin haltuunsa, mutta pinkkipaidat onnistuivat kiusaamaan sarjakärkeä pitkään. Viimeisenä lukkona toimi mainiosti läpi viikonlopun torjunut Calcion maalivahti Ved. Tauolle lähdettiin vieraiden 0-2-johtolukemissa.
Tunnin pelin kohdalla vieraat karkasivat kolmen maalin johtoon, kunnes Calcio onnistui avaamaan maalitilinsä käsivirheen seurauksena tuomitusta rangaistuspotkusta. Maalitykki Joel Juusola pääsi sijoittamaan varmasti kauden 12. maalinsa, jolla hän siirtyi sarjan maalipörssissä kolmannelle sijalle.
Ottelun loppuhetkillä kotijoukkue otti yhä enemmän riskejä pyrkien tasoittamaan ottelun. Rohkea pelaaminen tuotti painetta vastustajan päätyyn, mutta maalipuiden väliin pallo ei päätynyt. Riskien lisääminen avasi vieraille maalintekopaikkoja, joista JuNsU pääsikin kaunistelemaan loppulukemiksi 1-6 (0-2).
Sunnuntaina seurahistoriansa viimeiseen kotiotteluun Sarkkirannan Ajaxia vastaan Calcio joutui lähtemään yhden pelaajan vajaalla kokoonpanolla. Vieraat hallitsivatkin läpi ottelun pallonhallintaa ja kymmenen peliminuutin jälkeen lukemat olivat jo 0-2.
Salamamaalien jälkeen Calcio onnistui kuitenkin tiivistämään puolustustaan ja pyrki pelaamaan palloa ahtaissakin tilanteissa. Maalintekotilanteet olivat kuitenkin harvassa ja vieraat pääsivät ennen taukovihellystä iskemään vielä pariin otteeseen.
Matalatempoinen ottelu jatkui toisella puoliajalla. Miesalivoimasta huolimatta kotijoukkue sai muutamia näyttäviä syöttöketjuja ja kuljetuksia, mutta maalisarake pysyi loppuun saakka nollassa. Sarjanoususta kamppaileva Ajax osoitti varmuutensa ja voitti ottelun lopulta 0-6 (0-4).
Kolmen kauden ajan Calcion takalinjoilla pelannut Henrik Holmström myönsi viikonlopun vastustajien paremmuuden.
– Sarjan kaksi parasta joukkuetta oli vastassa. Hyvin taisteltiin, mutta tällainen on ero joukkueiden välillä.
Topparina koko kauden erinomaisesti esiintynyt Holmström oli tyytyväinen joukkueensa pelin kehittymiseen kauden aikana.
– Loppukautta kohti on pelattu yhä rohkeammin puolustuksesta saakka. Tuloksistakin on nähtävissä, että puolustuksen ja keskikentän yhteistyö on parantunut, jolloin palloa uskalletaan pelata roiskimisen sijaan.
– Ja onhan se pelaajillekin mukavampaa, kun pääsee pelaamaan pallon kanssa rohkeammin. Välillä omissa soi, mutta suhteellisen hyvin puolustuskin on pitänyt.
Calcion seurahistorian viimeinen ottelu pelataan 15.9. Kittilässä, kun paikallinen KiPS isännöi taivalkoskelaisryhmää. Holmströmillä ja hänen joukkuekavereillaan pelikuviot kauden päätöspelin jälkeen ovat vielä hämärän peitossa.
– Aika näyttää, miten käy. Viimeisestä ottelusta halutaan kuitenkin jättää hyvä fiilis ja päättää seuran pelit kunniakkaasti hyvään esitykseen.