"En voinut mitään asial­le" – Omis­ta­ja katsoi avut­to­ma­na, kun Kaup­pa­kar­ta­no paloi kor­jaus­kel­vot­to­mak­si

Leo Juusola oli perjantaina mietteliäs mies, kun saapui katsomaan tulipalon tuhoja. Tulipalossa tuhoutuneen rakennuksen rakenteet purettiin lähes maan tasalle viikonloppuna. Ari Jalava näki tulipalon torstaiaamulla matkallaan töihin.
Leo Juusola oli perjantaina mietteliäs mies, kun saapui katsomaan tulipalon tuhoja.
Leo Juusola oli perjantaina mietteliäs mies, kun saapui katsomaan tulipalon tuhoja.
Kuva: Juhani Eskola

Karvosen kauppakartanon tarina on yhdeltä osalta ohi. Tien puoleinen rakennus tuhoutui viime torstaina tulipalossa korjauskelvottomaksi.

Pelastuslaitos purki jäljelle jääneet rakenteet lähes maan tasalle viikonloppuna.

Karvosen kauppakartanon rakennuksien ja tontin osaomistaja Leo Juusola oli perjantaina mietteliäs mies.

– Kuulin tulipalosta ensimmäisenä asiakkaalta. Hän soitti, että rakennus palaa.

Juusola oli avuttomana synkän tilanteen edessä.

– En voinut tehdä mitään asialle. Nämä ovat palokunnan asioita. Minä kävin hieman myöhemmin katsomassa, mikä tilanne oli, mutta eihän minuakaan tietenkään päästetty sen lähemmäksi paloa kuin muitakaan ihmisiä.

Talossa ei ollut sähköjä. Tuhoutuneessa rakennuksessa on ollut asukkaita viimeksi noin puolisen vuotta sitten.

– Talo oli tyhjillään. Rakennuksessa oli takka ja leivinuuni.

Rakennuksella oli vakuutus.

– Mutta se oli sellainen perusvakuutus, että pitää olla iloinen, jos saa palosta aiheutuneet kulut katetuksi.

Kauppakartanon rakennukset valmistuivat 1920-luvulla.

– Harmittaa vietävästi, sillä hirret olivat todella komeat. Palo säpsähdytti toden teolla. Yöni olen silti nukkunut normaalisti – minkä tällaiselle itse voi.

Jalavan Kaupan pitkäaikainen yrittäjä Ari Jalava näki tulipalon heti aikaisin aamulla.

– Olin tulossa töihin ja näin, kun Karvosen kauppakartano oli tulessa. Kyllä tuntui pahalta.

Jalava toteaa, että Kauppakartanolla oli suuri merkitys Taivalkosken menneisyydessä.

– Kauppakartano oli osa koillismaalaista kauppahistoriaa. Harmin paikka.

Kauppakartano oli tuttu paikka Jalavalle.

– Lapsena siellä tuli käytyä useastikin. Muistan, että pihapiirissä harrastettiin hevoskauppaakin.

Historiassa Karvosen kauppakartano ja Jalavan Kauppa ovat olleet kilpailijoita.

– Mutta kilpailu on ollut kautta historian hyvähenkistä.

Reeta Tyni huomasi palon torstaiaamuna kello yhdeksän.

– Lähdin juoksemaan palvelutalo Kaislaa kohti miestäni katsomaan, kun en ollut varma, mistä savu nousi. Kyllä tämä tuntuu pahalta. Rakennus oli minulle tuttu kymmenien vuosien takaa.

Katso kuvat tulipalon aiheuttamista tuhoista täältä.

Ilmoita asiavirheestä