Alakerta | Riina Puurunen riina.puurunen@koillissanomat.fi
Kuntavaaliehdokas sanoi maanantaina lehdessä (KS 3.9.), ettei kantaansa kaivoksen avaamiseen Kuusamossa voi muodostaa tunnetilan perusteella.
Samaa sanoo pitkä liuta kaivostoiminnan ympäristövaikutusten arvion viivästymisen taakse piiloutuneita kuntavaaliehdokkaita: Ei osaa sanoa.
Kaivosasiassa EOS -vastausvaihtoehtoa ei vaalivuonna ole olipa YVA:ta käytettävissä tai ei. On vain kyllä tai ei.
Jos ei pysty muodostamaan mielipidettään paikkakunnan tulevaisuuden kannalta näin isosta asiasta oman moraalinsa, arvomaailmansa ja yleissivistyksensä perusteella, onkohan ihmisessä ainesta kuntapäättäjäksi ollenkaan.
Siitähän kuntavaalissa kuitenkin on kysymys: äänestetään yhteisistä asioista päättämään sellaista ihmisiä, joiden arvomaailma ja moraalikäsitys vastaa omaa.
EOS on pois kävelemistä, vastuun välttelemistä ja päättämättömyyttä.
Kaivostoiminnan ympäristövaikutusten suuntaviivat tiedetään yleisesti ja niiden perusteella jokainen meistä pystyy muodostamaan mielipiteen asiasta jo nyt. Yhtälailla jokaisella meistä on mielipide siitä mihin elinkeinoihin haluaa Kuusamon tulevaisuuden nojaavan. Eri asia on uskaltaako kantaansa sanoa.
Mielipide ei voi perustua vain selvitykseen, arviointiin ja ryhmän päätökseen. Se on muodostettava oman arvomaailman perusteella. Jotkut sanovat sitä mielellään tunnetilaksi ikään kuin sillä, miltä joku asia tuntuu, ei olisi painoarvoa olleenkaan.
Tekeekö jo kuntavaaliehdokkuus ihmisestä sellaisen, ettei se pysty edes itse luottamaan omiin mielipiteisiinsä?
Sen perusteella mitä Kuusamon luontoarvoista, elinkeinorakenteesta ja kaivostoiminnasta tiedän minusta tuntuu, että kaivostoiminnan aloittaminen Kuusamossa olisi virhe. Arvomaailmaani ylempää tietoa minulla ei asiasta ole, mutta vahva tunne on.
Tunnetilaani luottaen lähden etsimään syksyn kuntavaaliehdokkaista ihmistä, jolla on tässä, ja sitä kautta todennäköisesti myös monessa muussa asiassa, samankaltainen arvomaailma kuin minulla.
Yhtään EOS-vastausta en ehdokkaaltani siedä. Täytyy ihmisellä sentään kasvot olla.
Riina Puurunen