Kolumni

Hel­pol­la mes­ta­rik­si

Alakerta | Juhani Eskola / juhani.eskola@koillissanomat.fi

Julius Yegon keihäänheiton maailmanmestaruus sai miettimään, kuinka kilpailtu laji on.

Mestaruutta sulatellessa ja tietoja kenialaisesta hakiessa tuli mieleen, että kyseessä taitaa olla todellinen luonnonlahjakkuus.

Eteen ei tullut juurikaan tinkimättömän työn ja ahkeran harjoittelun lopputuloksen tuonutta palkintoa, vaan paremmin tuli mieleen helposti saavutettu mestaruus.

Hirveän kiinnostava laji keihäänheitto ei Suomen rajojen ulkopuolella ole.

Erään vedonlyöntipörssin pelivaihto oli 16 000 euroa finaalin ollessa jo käynnissä, kun vedonlyöjät yrittivät arvioida kisan voittajaa.

Tuo summa on naurettavan pieni, jos ajatellaan urheilutapahtumia yleensä.

Vedonlyönnin kiinnostus kertoo erittäin paljon siitä, mikä ihmisiä kiinnostaa. Suuret lajit ja urheilutapahtumat keräävät miljoonien eurojen pelivaihtoja. Pelkästään tuolla mittarilla ajateltuna keihäänheitto ei kiinnosta maailmalla.

Mutta suomalaisia keihäänheitto kiinnostaa ja meidän pitääkin olla innostuneita niistä lajeista, joissa pärjäämme.

Ja mitä vähemmän harrastettu ja kilpailtu laji, sitä paremmat mahdollisuudet siinä on menestyä.

Suomalaiset ovat menestyshullua kansaa, ei niinkään urheiluhullua kansaa. Siksi härmäläisille on lähes tulkoon sama, tuleeko mainetta ja kunniaa lajissa, jossa on vain tuhat harrastajaa. Pääasia on, että saadaan aihetta juhlaan ja matalan itsetunnon kohottamiseen.

Itse arvostan menestymistä sen mukaan, miten kova kilpailu lajissa on.

Jos esimerkiksi suomalainen pikajuoksija selviytyisi 100 metrin juoksun finaaliin, pitäisin sitä kovempana suorituksena kuin keihäänheiton maailmanmestaruutta.

Mutta keihään finaali oli hieno osoitus siitä, että lajin pariin tulee keittäjiä useista eri maista.

Se takaa myös sen, että laji kehittyy ja sen taso nousee.

Mitä enemmän muut maat prässäävät suomalaisia heittäjiä, sitä enemmän Härmässäkin joudutaan tekemään töitä.

Ja mitä enemmän joutuu tekemään töitä, sitä ansaitummalta menestys tuntuu.

Ehkä minunkin arvoasteikossa tulevaisuudessa keihäänheittäjät tulevat olemaan huippu-urheilijoita.

Juhani Eskola

”Hirveän kiinnostava laji keihäänheitto ei Suomen rajojen ulkopuolella ole.