Päätoimittajalta: Oma­pe­räi­syy­den ko­ros­ta­mi­nen on pienten kylien elin­eh­to – kyl­lä­hän sinäkin tiedät Puo­lan­gan pes­si­mis­min tai Sii­ka­lat­van sie­me­net?

Mainos: Tutustu Koillissanomat Digiin eurolla kuukausi - tilaa tästä

Tilaajille

Hot­kun­ran­nas­sa alkaa uusi elämä - pal­ve­lua­sun­not ovat lähes val­mii­ta

Entisen hotellirakennuksen saneeraus valmistuu etuajassa. Pääurakoitsija perustaa Kuusamoon oman alueyksikön. Kerrostaloasuntojen markkinointi ei ole sujunut toiveiden mukaisesti.



Hotkunrannan entisestä hotellirakennuksesta on jäljellä enää ulkoseinät ja kantava runko. Sisätilat ovat menneet vuoden aikana uusiksi ja parhaillaan tehdään kaluste- ja viimeistelytöitä.

– Rakennukseen tulee yhteensä 77 palvelu- ja tehostetun palveluasumisen asuntoa sekä päiväkoti. Olemme noin kuukauden etuajassa, ja rakennus luovutetaan kesä-heinäkuun vaihteessa Cor Groupille, kertoo pääurakoitsijana toiminut KTC Groupin toimitusjohtaja Pasi Rytkönen.

Rakentaminen on ollut merkittävä työllistäjä Kuusamossa, sillä paikkakuntalaisia on ollut vuoden ajan työmaalla 25-30 henkilöä.

Lue Digiä 1 kk _vain 1 €_

Tutustu, voit peruuttaa tilauksen koska tahansa.