Tulevaisuus on vanhojen ihmisten. Tilastot ovat osoittaneet vääjäämättä jo viimeiset 20 vuotta, että koko maailma ikääntyy ja tämä kehitys jatkuu. Läheltä katsoen Koillismaan väestö ikääntyy jopa huimaa vauhtia.
Jo nyt ikärakenne alkaa olla sellainen, että ikäihmisiä on enemmän kuin nuoria. Huoltosuhde on jo vinoutunut. Huoltosuhde eli taloudellinen huoltosuhdehan kuvaa sitä osuutta väestöstä, jonka työlliset joutuvat elättämään. Jos huoltosuhde on esimerkiksi 2, yksi työssäkäyvä joutuu elättämään kaksi työssä käymätöntä. Kuusamossa huoltosuhde taitaa olla nyt jo 1,6.
Väestön vanheneminen on merkittävä haaste kaikkialla maailmassa, mutta Suomessa muutoksen arvioidaan olevan keskimääräistä nopeampi. Sekä iäkkäiden lukumäärä että heidän osuutensa koko väestöstä lisääntyvät huomattavasti. Sodan jälkeen syntyneet suuret ikäluokat saavuttavat eläkeiän tällä vuosikymmenellä, jolloin 65 vuotta täyttäneiden määrä kasvaa jyrkästi. Vastaavasti tilastokeskuksen mukaan vuoden 2030 tienoilla 80 vuotta täyttäneiden määrä suurenee hyvin nopeasti, nykyiseen nähden 2,4-kertaiseksi. Jos suuret ikäluokat siirtyvät aiempien sukupolvien tavoin eläkkeelle selvästi alle 60 vuoden ikäisinä, eläkeläisten määrä alkaa kasvaa voimakkaasti lähivuosina.Työelämässä 25–64-vuotiaiden määrä puolestaan alkaa samalla vähentyä voimakkaasti.
Mutta onko tähän kehitykseen varauduttu ja suhtauduttu siihen vakavasti? Ei ole. Hyvänä esimerkkinä tästä käy keskustelu eläkeiän nostamisesta, joka on maassamme lapsellista. Jo tilastolukuihin katsomalla selviää, että eläkeiän nostaminen on edessä, sanottiinpa näin vaalien alla mitä tahansa.
Ikääntymisellä on valitettavasti yhä edelleen kielteinen leima. Yhteiskuntamme suosii ikinuoruutta; vanhenemista hävetään ja sitä peitellään monin tavoin. Se näkyy niin, että vanhuksilta ei kysytä mielipiteitä edes heitä itseään koskevista asioista, heitä ei istu kuluttajapaneeleissa tai foorumeissa lausumassa mielipiteitään, ajatuksiaan ja näkemyksiään. Liian usein muut eli nuoremmat päättävät heidän puolestaan. Mutta tähän tulee muutos luonnollista tietä eli sitä mukaa kun vanhusten määrä kasvaa. Tulevaisuuden ikäihmiset eivät ole mitään harmaata massaa, jonka on tyytyminen siihen, mitä nuoret heille tarjoavat. He ovat yksilöitä, jotka vaikuttavat, osallistuvat ja satsaavat itseensä. Tulevaisuuden vanhukset tietävät mitä tahtovat ja uskaltavat ilmaista sen.