Kuusamosta, Pudasjärveltä ja Taivalkoskelta on tulevissa eduskuntavaaleissa tyrkyllä kaikkiaan kahdeksan henkilöä eduskuntaan. Posiolta ei sen sijaan ole ehdolla ketään. Lisäksi eri vaalipiireissä on ehdolla monia koillismaalaislähtöisiä ehdokkaita, joten valinnanvaraa on, jos äänestäjä haluaa pitää kiinni ehdokkaan koillismaalaisuudesta.
Ehdokkaat edustavat perinteistä puoluekenttää laidasta laitaan. Suurista puolueista puuttuu koillismaalaisehdokas oikeastaan vain vihreiltä, kun kuusamolainen kestoehdokas Pekka Virtanen ei enää lähtenyt kisaan mukaan.
Näistä vaaleista on povattu mielenkiintoisia - mutta niinhän se on yleensä kaikkien vaalien alla. Joku asia vaalien alla nousee ykköspuheenaiheeksi.
Nyt on puheenaiheena ennen muuta perussuomalaiset. Kannua on valettu siitä, kestääkö korkea gallup-menestys vaaleihin asti, lähtevätkö puolueen kannattajat vaaliuurnille, kuinka suuri vaalivoitto tulee ja mitä puolue tekee mahdollisella vaalivoitolla. Vaalimenestys, ehkä hurjakin, ei välttämättä avaa hallitusovia. Tämä nähtiin ainakin Kekkosen ajan Suomessa.
Oulun vaalipiiristä valitaan 18 kansanedustajaa. Suurin voittaja ainakin gallupien mukaan olisi Oulunkin vaalipiirissä perussuomalaiset. Ne näyttävät puolueelle jopa 1-4 paikkaa. Perussuomalaisilla ei ole ollut vaalipiiristä aikaisemmin edustajaa. Puolueen edeltäjällä eli SMP:llä oli kansanedustaja viimeksi parikymmentä vuotta sitten. Nyt menee varmaan ainakin yksi tai useampi läpi.
Kilpailu puolueiden välillä on kovaa, mutta vielä kovempaa se on keskustan keskinäisessä kisassa (vertaa entistä Neuvostoliittoa, josta kolmiloikkaajan tai moukarinheittäjän oli vaikeampi selviytyä olympialaisiin kuin voittaa sitten itse kisoissa). Nyt puolueella on 9 kansanedustajaa ja kilpailu paikoista käy kiivaana, koska jonkilainen vaalitappio odottaa mahdollisesti puoluetta. Paikkojen menetystä povataan myös demareille ja kokoomukselle. Mutta kun ei ole ennustaja, ei voi tietää, miten vaaleissa lopullisesti käy.
Internet on muuttanut entistä enemmän vaalien luonnetta. Melkein jokaisella ehdokkaalla ja varmasti kaikilla nuoremmilla on omat suppeammat tai laajemmat kotisivunsa, joissa voi käydä tarkastelemassa ehdokkaiden kuvia ja mielipiteitä. Mutta voi myös antaa rahaa vaalitaistoon, tällaisia toiveita monet esittävät.
Työpaikan löytyminen eduskunnasta on kivisen tien takana.