Kolumni

Ka­la­jut­tu­ja

Alakerta | Aleksanteri Pikkarainen / aleksanteri.pikkarainen@koillissanomat.fi

En saanut tänäkään kesänä saaliiksi Oulangan taimenta. Enpä kyllä juuri yrittänytkään. Yhden reissun kävin Kitkajoella maisemista nauttimassa, mutta sielläkin keskityin lähinnä harjuksen kalastukseen. Valinta oli tietoinen. Pitäisi olla mistä kalastaa, ennen kuin voi kalastaa.

Oulangan taimenen kohdalla näin ei valitettavasti enää ole. Siitä huolimatta kalastuspaine Kuusamossa suuntautuu edelleen noille kolmelle suurjoelle, joissa uhanalainen taimenpopulaatio vielä toistaiseksi asustaa.

Nousevan taimenkannan kooksi on arvioitu enää alle 1000 yksilöä. Taimenen pelastamiseksi on aloitettu tutkimushanke, jonka riittävyyttä rohkenen kuitenkin epäillä. Pelkkä kannan koon ja kalan käyttäytymisen selvittäminen kun ei sukupuutolta pelasta. Kalastamista pitäisi rajoittaa. Tarve lienee suurin itärajan takana järvissä, mutta Suomenkin puolella kulttuuria voitaisiin kehittää.

Täällä kun on edelleen vallalla tapa, että saatu kala päätyy hyvin usein ruokapöytään. Pidän tuota oikeastaan aivan käsittämättömänä. Ulkomailla kun paljon vahvempiakin kalakantoja suojellaan siten, että kalat on pakko vapauttaa. Jos minä saisin päättää, kiellettäisiin kalastus Oulangan taimenen kotijoilla kokonaan. Muutaman vuoden voisi katsoa, lähteekö kanta elpymään vaiko ei.

Tähän ratkaisuun ei tietenkään mennä, koska se tarkoittaisi valtavaa tulojen menetystä monelle taholle. Raha ratkaisee taimenenkin kohtalon. Täysrauhoituksen vaihtoehto olisi vapautuspakko ja väkäsettömien koukkujen käyttöpakko, mutta kun sekään ei tähän pyydä-lahtaa-syö –junttikulttuuriin sovi.

Koillismaa on täynnä upeita virtavesiä. Olen tänä kesänä tutustunut niistä reiluun puolentusinaan. Jokaisella joella olen saanut kalatapahtumia ja varsinkin hienoja elämyksiä. Taimentenkin kanssa olen päässyt taistelemaan. En näe mitään syytä sille, miksi näitä mahtavia virtoja ei markkinoitaisi virkistyskalastajille niiden kolmen kaikista hauraimman sijaan.

Kalastuskausi suurjoilla päättyi kuun alussa. Silti kuulin viikonvaihteessa pienellä karhunkierroksella liikkuneen ukkoja kalastuskamppeissa. Joidenkin päässä mättää ja pahasti. Kärsijöitä ovat lajinsa viimeiset.

Aleksanteri Pikkarainen

”Täysrauhoituksen vaihtoehto olisi vapautuspakko.