Alakerta | Suvi Peltola / suvi.peltola@koillissanomat.fi
Tunnustan toisinaan maustavani juttujani lievällä liioittelulla. Uutisjuttujani en tietenkään väritä, mutta kasvotusten kavereiden kanssa jutellessa saatan syyllistyä suurenteluun. Tämän jutun otsikko, niin hurjalta kuin se kuulostaakin, on joka tapauksessa totista totta.
Itse asiassa otsikko on jopa hivenen vähättelevä. Todellisuudessa pääsin lauantaina todistamaan, kuinka esiliinaan pukeutunut mies antoi kirveen heilua pitkin suunnilleen ikäiseni naisen pohkeita.
Käsittely huipentui siihen, että syntyneen viillot peitettiin lasisilla sarvilla. Ne imaisivat sisäänsä verta sen, mitä hennoista jaloista irti sai. En jäänyt seuraamaan, miten käsittely päätyi, mutta nauttiessani yrttijalkakylvystä leirinuotion äärellä huomasin elämänsä ensimmäistä kertaa kupattava olleen naisen kulkevan ohitseni tyytyväinen ilme kasvoillaan.
Tähdennän vielä, että mainitsemani kirves oli siis hevosten kaviokoukkua muistuttava kupparin kirves ja essu päällä häärinyt mies ammattilaiskuppari.
Kuppaaminen ja yrteillä hoitaminen lasketaan kansanparannushoitoihin. Samaan kategoriaan voidaan niputtaa myös esimerkiksi kalevalainen jäsenkorjaus sekä energiahoidot. Näitä kaikkia esiteltiin viime lauantaina Pohjanseitalla.
Itselleni kansanparannuspäivän nimellä kulkenut tilaisuus oli ensimmäinen varsinainen kosketus koululääketieteen ulkopuolisiin hoitoihin. Lähdin mukaan kollegani pyynnöstä, mutta myös omasta kiinnostuksesta. Luotan terveyskeskuslääkäreihin, mutta haluan tietää, voisiko joitain (pieniä) vaivojani hoitaa lääkkeettömästi.
Päivän kohokohta oli Kuusamossa kesäasukkaana vaikuttavan Heikki Aallon antama hermojännehieronta. Näppärillä näpeillään Aalto käsitteli jalkojani, varisinkin iskiashermon seutua polveni ja reiteni tietämillä. Hoito sattui, mutta avasi lukkoja yläselässäni. Kaiken kaikkiaan kokemus oli niin positiivinen, että seuraavaksi haluaisin varata ajan jäsenkorjaajalta.
Aalto muuten lupasi, etteivät jalkani enää hapotta kesken lenkin yhtä herkästi kuin ennen. Kun luette tätä aamupuurojenne ääressä, olen todennäköisesti testaamassa lupauksen paikkaansa pitävyyttä Tolpanniemessä. Kun puuro on syöty, suosittelen itse kutakin suuntaamaan pururadalle päin.
Suvi Peltola