Mainos: Tutustu Koillissanomat Digiin eurolla kuukausi - tilaa tästä

Tilaajille

Kiu­saa­mi­sen eh­käi­se­mi­sen ohjelma val­mis­te­luun: "Meistä jo­kai­sel­la on vastuu siitä, mil­lais­ta esi­merk­kiä näy­täm­me lap­sil­lem­me ja nuo­ril­lem­me lä­him­mäi­sen koh­te­lus­ta"

Kiusaamisen ehkäisemiseksi laaditaan toimenpideohjelma, jonka toimilla pyritään turvaamaan kaikkien lasten ja nuorten turvallinen koulunkäynti.

Osaamisen, sivistyksen ja innovaatioiden sekä lapsi- ja nuorisopoliittinen ministeriryhmä linjasivat ohjelman valmistelun aloittamisesta kokouksessaan keskiviikkona 21. lokakuuta, Opetus- ja kulttuuriministeriön (OKM) tiedotteessa kerrotaan.

OKM vastaa ohjelmasta. Toimia valmistellaan yhdessä oikeusministeriön, sisäministeriön ja sosiaali- ja terveysministeriön kanssa. Ohjelman keinot ulottuvat kiusaamisen ehkäisemisen toimintamalleista opettajien koulutukseen ja lasten ja nuorten hyvinvoinnin edistämiseen erilaisin keinoin.

Koulukiusaaminen ja -väkivalta ei rajoitu vain kouluun.

Lue Digiä 1 kk _vain 1 €_

Tutustu, voit peruuttaa tilauksen koska tahansa.