KL: Dragon Mi­nin­gin kehui eh­ti­vän­sä nostaa kullan ennen vi­ran­omais­pää­tök­siä – Ville Nii­nis­tö: ”Val­taus­ten aika ohi”

Jääkö valitusten vaikutus aitamielipiteiksi, kun valitusprosessit venyvät?
Jääkö valitusten vaikutus aitamielipiteiksi, kun valitusprosessit venyvät?
Kuva: MIKKO HALVARI

Valtausten aika ohi, kommentoi Vihreiden kansanedustaja Ville Niinistö Twitterissä australialaisen kaivosyhtiön Dragon Miningin Suomi-puheita kertoo Kauppalehti . Niinistö vaatii uutta kaivoslakia Suomeen.

Iltalehti kertoi tiistaina, että Hongkongin pörssiin joulukuun alussa listautunut Dragon Mining on kertonut sijoittajille, että Suomessa viranomaisten ja oikeuslaitosten päätökset kestävät niin kauan, että kaivokset ehditään tyhjentää kullasta ennen prosessin päättymistä.

Kaivoslaki on moniongelmainen ja sitä on haluttu korjata vuosia, kirjoitti Niinistö.

– Sen sijaan hallitus heikentää sitä ja purkaa ympäristöhallinnon valtaa. Suomi ansaitsee kaivoslain, jossa ympäristö ja asukkaat tulevat ensin ja taloushyötyä jää Suomeen.

Iltalehden mukaan kaivosyhtiö leveili Hongkongin pörssissä tyhjentävänsä Valkeakosken kaivoksen, ennen kuin viranomaiset ehtivät käsitellä valitukset. Kaivosyhtiö aikoo louhia 1,4 hehtaarin alueelta kahden vuoden aikana 300 kiloa kultaa.

Kaapelikulman kaivoshankkeen ympärillä käydään Iltalehden mukaan kiivasta keskustelua Dragon Miningin oikeudesta kuormittaa vesipäästöillään ojia ja tuhota alueella mahdollisesti olevia lähteitä.

– Kaapelinkulman kaivospiirin alueella ei sijaitse lähteitä. Avaamme kaivoksen tammikuun aikana, Dragon Miningin maajohtaja Ilpo Mäkinen kommentoi Iltalehdelle.

Australialaisella Dragon Mining Oy:llä on Suomessa kolme kaivosta, joista on Iltalehden mukaan tehty lukuisia tutkintapyyntöjä ja valituksia.

Dragon Mining vetäytyi Kuusamon kultakaivoshankkeesta, kun hankkeen ympäristövaikutusten arvio hylättiin riittämättömänä ja hanke herätti laajaa vastustusta Kuusamossa. Kyseisellä valtauksella Juomasuolla operoi nykyään suurelta osin australialaisomistuksessa oleva Latitude 66 Gobalt Oy, joka ilmoittaa tavoitteekseen avata kobolttikaivokset Kuusamoon ja Posiolle.

Mainos
Koillissanomien pelit

Pelaa Koillissanomien digitaalisia pelejä

Aivojumppaa tai rentoa ajanvietettä – tutustu peleihin ja löydä suosikkisi

Aloita pelaaminen
Ilmoita asiavirheestä