Missään Koillismaan kunnista ei ollut sunnuntaihin mennessä raportoitu vähintään viittä koronavirustapausta.
Terveyden- ja hyvinvoinnin laitos THL kertoo kuntakohtaiset tiedot koronaviruksesta vain niiden kuntien osalta, joissa tapauksia on vähintään viisi. THL:n koronakartalla kaikki alueen kunnat ovat vaaleina. Koko Suomessa koronatapauksia on sunnuntaihin mennessä tullut ilmi 8 291 kappaletta.
Pohjois-Pohjanmaan sairaanhoitopiirin alueelle on kirjattu kolme uutta tapausta sitten lauantain lukujen. PPSHP:n alueella on nyt kirjattu epidemian aikana yhteensä 179 varmistettua tartuntaa.
Pohjois-Pohjanmaalla vähintään viisi tartuntaa on Oulun lisäksi Kempeleessä, Iissä, Raahessa ja Nivalassa.
Lapissa yli viiden tapauksen kuntia ovat Rovaniemen lisäksi Kemi, Keminmaa, Tornio, Ylitornio, Kolari, Kittilä ja Utsjoki.
Kainuun Kuhmossa jyllännyt koronavirusepidemia näyttäisi olevan talttumassa. Kainuun soten tiedotteen mukaan kuluvan viikonlopun aikan saaduissa testituloksissa ei ole ollut uusi koronatartuntoja.
Sen mukaan lähiviikkoina samaan ryppääseen kuuluvia yksittäisiä tartuntoja voi tulla ilmi, mutta varsinainen epidemia on toistaiseksi ohi.
Karanteenissa on noin 200 henkilöä ja määrä puolittuu viikon loppuun mennessä. Tiedotteen mukaan nopea laantuminen on seurausta nopeasti aloitetuista sulkutoimista ja tehokkaasta altistuneiden jäljityksestä.
Kainuussa Kuhmon lisäksi yli viisi tartuntaa on Sotkamossa, Paltamossa ja Kajaanissa.
THL:n kasvomaskisuositus on voimassa niiden sairaanhoitopiirien alueella, joissa koronatartuntoja on havaittu edellisten kahden viikon aikana, eli kaikissa Koillismaan kunnissa. Maskia suositellaan käytettävän tilanteissa, joissa välimatkojen pitäminen ei onnistu.
THL tiedotti perjantaina, että opiskelijajuhlissa on tapahtunut useita koronatartuntoja eri puolilla Suomea. Tapahtumiin on osallistunut jopa useita satoja henkilöitä. Koronalle altistuneet asetetaan varotoimena karanteeniin.
– Tapahtumien järjestäjien on ennakkoon syytä pohtia kriittisesti suurten kokoontumisten järjestämistä. Jos tapahtumia järjestetään, on turvaväleistä ja hyvästä hygieniasta välttämätöntä huolehtia, sanoo THL:n ylilääkäri Taneli Puumalainen tiedotteessa.
Puumalaisen mukaan erilaiset juhlatilaisuudet voivat johtaa taudin leviämiseen.
– Edes lieväoireisena ei tulisi osallistua tapahtumiin tai liikkua julkisilla paikoilla, Puumalainen sanoo tiedotteessa.