Kolmen kullan kisat – Pasi Hut­tu­sen pal­kin­to­kaap­piin lisää maail­man­mes­ta­ruuk­sia

Pasi Huttunen voitti kaikkiaan kolme kultamitalia Itävallan Villachissa käydyissä veteraanimäkihyppääjien MM-kisoissa.
Pasi Huttunen voitti kaikkiaan kolme kultamitalia Itävallan Villachissa käydyissä veteraanimäkihyppääjien MM-kisoissa.
Kuva: PETTERI Mömmö

Kuusamon Erä-Veikkojen veteraanimäkihyppääjä Pasi Huttunen saalisti kaikkiaan kolme maailmanmestaruutta Itävallan Villachissa kisatuissa maailmanmestaruuskisoissa. 45-49-vuotiaiden sarjassa hyppäävän Huttusen mitalikokoelma täydentyi keskiviikkona voitetun HS65-mäen mestaruuden jälkeen vielä perjantaina HS98-mäen kullalla sekä lauantaina joukkuemäen mestaruudella.

Huttunen oli perjantain mäkikisassa ylivoimainen. Mestaruushypyt kantoivat 94 ja 95 metriä. Hopeamitalisti Konstantin Grigoryev Venäjältä pääsi 70 ja 76,5 metriä. Pisteissä eroa Huttusen ja venäläisen välillä oli peräti 102,6 pistettä.

– Perjantaina oli hyvä kisa. En päässyt harjoituksissa kuin 90 metriin, mutta sitten itse kisassa pystyin parantamaan jopa viidellä metrillä.

Lauantain joukkuekisassa Petteri Mömmön, Arsi Sjögrenin, Seppo Kinnusen ja Huttusen muodostama joukkue kävi tiukan kisan kultamitalista Norjan ykkösjoukkueen kanssa. HS65-mäessä hypätyssä kisassa joukkueiden eroksi tuli lopulta 9,6 pistettä. Norjan kakkosjoukkue otti pronssia. Huttunen hyppäsi joukkuekisassa 57,5 ja 60 metriä.

Huttunen on kahminut urallaan maailmanmestaruuksia roppakaupalla. Mies laskeskelee, että maailmanmestaruuksia on kasassa kaikkiaan 19.

– Talvikisoista on tullut 16 maailmanmestaruutta. Siihen vielä päälle yksi hopea ja kaksi pronssia. Viime kesänä oli ensimmäiset viralliset kesä-MM-kisat ja sieltä tuli kolme mestaruutta, ensi kesänä yli 50-vuotiaiden sarjaan vaihtava mäkiveteraani sanoo.

Villachissa oli mukana myös Pudasjärven Urheilijoiden Olavi Leinonen. Keskiviikkona HS32-mäessä saavutetun pronssin lisäksi 65-69-vuotiaiden sarjassa kisaavan Leinosen saldona kisoissa oli nelossija yhdistetyssä.

”Talvikisoista on tullut 16 maailmanmestaruutta.
Ilmoita asiavirheestä