Marja Tornberg, 35, on ainoa nainen, joka kesällä saa Kuusamossa lautakunnan puheenjohtajuuden hoidettavakseen. Viime kaudella kaikki puheenjohtajuudet olivat miehillä.
Kolmen alle kouluikäisen pojan äitinä oli luonnollista, että Tornberg halusi juuri kasvatus- ja sivistyslautakuntaan.
– Ehdottomasti kasi-lautakuntaan. Olin iloinen siitä, että miehetkin tukivat valintaani. Mietin hallituspaikkaakin, mutta tuo oli ehdottomasti parempi minulle, koska hallituksessa olisin joudun perehtymään paljon niihinkin asioihin, jotka eivät niin paljon minua kosketa.
Tornberg kertoo, että hänen ympärillään on paljon lapsiperheitä, jotka tuovat viestiä hänelle. Yksi mahdollisesti esiin tulevista asioista olisi kotihoidontuen kuntalisä.
– Se on ollut pari kolme kertaa aiemminkin mietittävänä ja siitä on tehtyä selvitystäkin, että kannattaako sitä ottaa käyttöön. Toivon sitä vielä selvitettävän. Esimerkiksi meillä käy kotona kodinhoitaja, kun mies on 12 tuntia päivässä töissä ja minä olen paljon kotona yksin.
Pääosin Tornberg kokee lapsiperheiden asioiden olevan mallillaan.
– Palvelua saa hyvin, neuvolat ja hammashoidot toimivat hyvin. Päivähoitopaikkoja tarvittaisiin lisää ja siitä on puhekin ollut. Itsekään en ole lapsille paikkaa saanut, että kävisivät muutaman päivän kuussa.
Paljon puhetta herättäneestä koulujen sisäilmasta Tornberg järjestäisi keskustelutilaisuuden kuntalaisille. Hän itse kertoo saaneensa kaupungin rakennuttajainsinööri Jyrki Oikariselta asiasta hyvät tiedot vastikään lautakunnan kokouksessa, jossa tämä asiaa esitteli.
Nuori nainen ottaa puheenjohtajuuden vastaan huomattavasti vanhemmalta mieheltä, Timo Majavalta, joka jäi valtuustotyöstä pois.
– Puheenjohtajana pääsee vielä syvemmin kiinni asioihin. Olen ollut Majavan Timoon muun muassa yhteydessä ja tiedän mitä on tulossa ja mitä se vaatii. Meillä on tulossa nuorekas lautakunta muutenkin.
Yhdyskuntatekniikan lautakunnan puheenjohtajaksi keskusta valitsi Hannu Poussun ja perusturvalautakuntaan Pertti Juutisen.
Katso tästä kaikki Kuusamon keskustan luottamushenkilövalinnat