Perinnöllisen geenivirheen aiheuttama ihon väripigmentin puute, albinismi, on Saharan eteläpuolisessa Afrikassa yleisempää kuin muualla maailmassa. Erityisen paljon albiinoja on Afrikan itäosissa. Albiinot elävät jatkuvan pelon vallassa, sillä heidän ruumiinosiaan käytetään taikojen tekoon esimerkiksi Tansaniassa. Aikoinani Ambomaalla tutustuin albiinoihin ensi kertaa. Heillä ei siihen aikaan ollut enää mitään pelättävää, sillä lähetystyön tuoma kristillinen sanoma oli saanut väestön keskuudessa suuren muutoksen aikaan. Albiinolapsia ei enää surmattu ja heitä pyrittiin auttamaan terveydenhoidon avulla. Nykyisin heitä on jo korkeissa asemissa, jopa piispana ja ministerinä. Viime toukokuussa yksi heistä, namibialainen ministeri, oli vieraana Turun kirkkopäivillä ja Lähetysjuhlilla.
Albiinoilla on vaalea iho ja hiukset sekä heikko näkö. Silmäsairaudet ovat yleisiä, ja riski sairastua ihosyöpään on huomattavan suuri. Albiinoja on erityisen paljon vajaan 10 miljoonan jäsenen sukuma-kansassa Victorianjärven seudulla, siis meidän lähetystyön kannatuskohteen Victorianjärven itäisen hiippakunnan, samoin kuin siitä muutama vuosi sitten jaetun Victorianjärven kaakkoisen hiippakunnan alueilla.
Albiinoja pidetään perinteisen käsityksen mukaan vain puoliksi ihmisinä, ja heidän kehossaan uskotaan olevan parantavia ja onnea tuottavia taikavoimia. Henkiparantajat valmistavat ruumiinosista muun muassa amuletteja ja taikajuomia. Albiinoja silvotaan ja surmataan, heidän ruumiinosiaan kaupitellaan ja ruumiita jopa kaivetaan haudoista. Albiinolapsia piilotellaan usein kotona, eivätkä he pääse kouluun.
Victorianjärven kaakkoinen hiippakunta on aloittanut hankkeen albiinojen elämän parantamiseksi. Piispa Emmanuel Makala on puhunut voimakkaasti heidän ihmisoikeuksiensa puolesta. Lähettimme Pia Pyhtilä vierailee kirkon työntekijöiden mukana kylissä, joissa he järjestävät keskustelutilaisuuksia muun muassa uskontojohtajille ja perinteisten hoitojen yhteyspäälliköille. Oikean tiedon jakaminen albinismista kyläyhteisöissä on tärkeä osa työtämme, Pyhtilä toteaa.
Lähetysseuran kummiohjelmassa pyritään auttamaan niitä nuoria, jotka eivät voi vainon vuoksi asua kotonaan tai joille koulumatka on liian vaarallinen. Osa nuorista nukkuu joka yö eri talossa hämätäkseen vainoojiaan. Osa on muuttanut isompiin keskuksiin. Muutamilta kyliltä on albiinoita siirretty suojakeskukseen. Väkivallan uhka koskee erityisesti tyttöjä, ja siksi kummiohjelmaan valitaan aluksi juuri heitä syrjäisimmiltä alueilta.
Tansanialainen Emmanuel Rutema hymyili onnellisesti, kun hän pääsi kokeilemaan uutta proteesikättään. Puhe sujuu hankalammin, eikä se ole ihme. 15-vuotias Rutema on yksi neljästä lapsesta, jotka ovat kokeneet julman kohtalon albinisminsa vuoksi. Hyökkääjät leikkasivat häneltä irti käden sekä toisen käden sormet. He yrittivät myös repiä irti Ruteman kielen ja hampaita, kertoo uutistoimisto Reuters. Emmanuel Rutema on yksi neljästä lapsesta, jotka saivat uuden proteesin lastensairaalassa Philadelphian kaupungissa.
Yhdysvaltalainen hyväntekeväisyysjärjestö Global Medical Relief Fund maksaa eri puolilta maailmaa tuleville lapsille hoitoja, jos he ovat joutuneet konfliktien tai luonnonkatastrofien uhreiksi. Nelikko oli saanut ensimmäistä kertaa proteesin jo kaksi vuotta sitten. Proteesit oli uusittava, sillä lapset ovat kasvaneet. YK on arvioinut, että Tansaniassa tapettiin vuosina 2000 – 2015 ainakin 75 ihmistä, joilla on albismi. Todennäköisesti kuolleita on vielä enemmän syrjäisillä seuduilla.
Emme voi auttaa koko maailmaa, mutta kun autamme kulloinkin sitä jonka kohtaamme, niin se on aina alku parempaan.