Alakerta | Erkki Ahola / erkki.ahola@koillissanomat.fi
Kirjoitin tällä palstalla (KS 3.6.) koululiikunnan lisäämisestä. Kirjoitukseni herätti vilkkaan keskustelun facebookissa. Kiitokset kaikille tykkääjille ja kommentoijille.
Facebookissa käydyn keskustelun innoittamana kirjoitan samasta aiheesta lisää otsikolla: Koululiikuntaa lisää, osa 2.
Pieni kertaus edelliseen kirjoitukseeni. Eli tervehdin ilolla pääministeri Juha Sipilän johtaman, vasta aloittaman hallituksen haluja lisätä koululiikuntaa peruskouluissa siten, että sitä olisi tunti päivässä.
Osallistuin facebookissa käytyyn keskusteluun ja ehdotin, miten itse hoitaisin liikuntatuntien pitämisen.
Eli siis voisiko ratkaisu liikuntatuntien lisäämiseksi olla kolmena viikonpäivänä koulupäivien jatkaminen yhdellä tunnilla, jotka olisivat siis liikuntatunteja? Voitaisiinko ottaa mukaan liikuntatuntien pitoon kolmas sektori eli urheiluseurat, jotka jo nyt muutenkin pitävät liikuntakerhoja läpi talven.
Urheiluseurat ovat kouluttaneet ohjaajia ja valmentajia, jotka ovat mielestäni päteviä vetämään liikuntatunnin oppilaille. Tällä toimenpiteellä saatettaisiin jopa hieman työllistääkin, kun urheiluseurat saisivat lajiliitoiltaan ja valtiolta tukea ohjaajien palkkaamiseen.
Facebookista poimin tähän kaksi kommenttia: Vesa Turpeinen kommentoi: ”Joo, kunnon hikilenkki joka päivä, eikä muista tunneista pois. Näin tulee kuin varkaiten ne lisätunnit ja lapset voi hyvin.”
Mari Isojärvi puolestaan kommentoi: ”Niin, rahathan ne on hukassa. Äkkiseltään kuitenkin tuntuis, että järjestäytymällä toiminta tulisi himpun edullisemmaksi. Harmillista on myös se, että koulussa ei kaikki lahjakkuudet löydy. Viittaan juuri monipuolisesti liikuntaan ja taideaineisiin. Niin ehkä sitten ”pakollisessa” harrastustoiminnassa tulisi onnistumisia.”
Mielestäni tosiaan jatkamalla koulupäivää kolmena päivänä viikossa, koululiikuntaa saataisiin lisättyä niin, että sitä olisi tunti päivässä. Tällä toimenpiteellä muista oppiaineista ei tarvitsisi supistaa.
Koulupäivän jatkamisen puolesta saattaisivat liputtaa monet lasten vanhemmat, jotka ovat vielä töissä lasten saapuessa koulusta kotiin. Esimerkiksi kello 15:sta 16:een oleva liikuntatunti saattaisi vaikuttaa myönteisesti lapseen, joka harrastaisi liikuntaa muiden oppilaiden kanssa sen sijaan, että menisi tyhjään kotiin, johon vanhemmat tulevat vasta kello 16:n jälkeen.
Erkki Ahola