Hannu Hautalalta ilmestyy kirja kansallislinnustamme laulujoutsenesta.
Hannu Hautalan ja Pekka Punkarin kirja Uljas valkoinen - kansallislintumme laulujoutsen julkistetaan DocendoForumissa lauantaina 3. maaliskuuta.
Teos on upea kertomus sukupuuton partaalta kansallislinnuksi nousseesta laulujoutsenesta. Samalla kirja on värikäs tarina Hautalan ja laulujoutsenen yli kuusikymmenvuotisesta yhteisestä matkasta.
Hautalan lapsuudessa joutsenen harvinaisesta vierailusta pohjalaiselle pellolle kertoi lehtiuutinen. Nyt havainnon voi tehdä jokainen omin silmin, Etelä-Suomen pelloilla jopa ympäri vuoden. Lajin runsastuminen ei ole kuitenkaan haalistanut sen hohtoa. Sinisellä taivaalla lentävät suuret valkeat linnut, mökkijärven trumpettisoolot tai aamu-usvassa lipuva laulujoutsenperhe sykähdyttävät edelleen.
Kuvateos on samalla tietokirja, joka valottaa joutsenen toimia niin luonnossa kuin kansanperinteessäkin. Tekstin on laatinut valokuvaaja, tietokirjailija Pekka Punkari, joka on kirjannut talteen myös mestarin lennokkaat kokemukset.