Kun­nan­ta­lo ki­sa­pai­kal­la – 800 työn­te­ki­jää vietti vir­kis­tys­päi­vän Rukalla

Anne Väyrynen (vas.), Riitta Saapunki, Hanna Jormakka-Keränen, Salme Niva ja Anne Kultanen Rukan ”kunnantalolla”. Nimet otettiin kirjoihin. Anne Kultanen suojaa toimitusta lumisateelta.
Anne Väyrynen (vas.), Riitta Saapunki, Hanna Jormakka-Keränen, Salme Niva ja Anne Kultanen Rukan ”kunnantalolla”.
Anne Väyrynen (vas.), Riitta Saapunki, Hanna Jormakka-Keränen, Salme Niva ja Anne Kultanen Rukan ”kunnantalolla”.
Kuva: MIKKO HÄME

Kuusamon kaupungintalo siirtyi viime lauantaiksi Rukan maisemiin lähelle stadionin sisääntuloaukkoa. Talo oli kuitenkin selvästi pienentynyt normaalista ja tiili vaihtunut puuksi, mutta väri oli punainen.

Kaupungin henkilöstöstä lähes 800 vietti nimittäin lauantaina virkistyspäivää maailmanucupia katsellen ja työntekijät kävivät kirjauttamassa kunnantalolla itsensä mukana oleviksi.

Idean äiti, kaupungin hallinto- ja talousjohtaja Anu Helin sanoi, että haluttiin rakentaa jotain erilaista ja samalla huomattiin, että lopputuotteena syntyi kenties maailman pienin kunnantalo. Kunnantalon koon pienentyminen saattaa jopa heijastella sote- ja maakuntauudistuksen jälkeistä tilannetta joissakin kunnissa, hän naurahti.

– Monissa ihmisissä talo on herättänyt hilpeyttä ja moni onkin päätynyt kuvaamaan itsensä kunnantalon vieressä.

Anne Väyrynen, Riitta Saapunki ja Salme Niva lapsiperheiden kotipalvelusta sanoivat, että kyllä tällainen aina työpäivän voittaa. Riitta Saapunki on käynyt seuraamassa maailmancupin kisoja aikaisemminkin, toisille se oli sen sijaan uutta.

– Tämä on sellainen hengennostatuspäivä ja innolla seurataan niin hiihtoa kuin mäkihyppyäkin. On tämä ihan mukava ja mittava juttu.

Muuten Ruka on heille tuttu ja he ovat käyneet siellä joko hiihtämässä tai vaeltelemassa. Ruka on kaiken kaikkiaan hyvin merkityksellinen koko Kuusamolle. Se tarjoaa palveluita ja tuo matkailijoita, työpaikkoja sekä rahaa, naiset sanoivat.

Kaupungin työntekijät saivat kolmen päivän ilmaiset liput, lauantaina ruoan ja kahvit sekä erityisen kisavarustuspaketin, johon kuului muun muassa kaulahuivi ja helistin.

Myös Kuusamon kaupungin koululaisista suurin osa vietti koulupäivää Rukalla lauantaina kisoja seuraten.

Kisavieraana nähtiin kaupunginjohtaja Jouko Mannisen mukana hänen vaimonsa, kirkkoherra Taina Manninen, joka piti ajatusta henkilökunnan virkistyspäivästä kisojen aikaan hyvänä. Asiaa voisi hänen mielestään pohtia seurakunnassakin ensi syksynä.

”Tämä on sellainen hengennostatuspäivä.
Ilmoita asiavirheestä