Kuu­sa­mon han­kin­nois­ta pal­ve­lui­den osuus lähes 90 pro­sent­tia – kau­pun­ki ostaa lähes 50 mil­joo­nal­la

Kuusamon palvelu- ja tarvikehankinnat vuonna 2015.
Kuusamon palvelu- ja tarvikehankinnat vuonna 2015.
Kuva: Kantola Pekka Kuusamon kaupunki

Kuusamon kaupungin hankintojen määrä oli vuonna 2015 noin 50 miljoonaa euroa. Tästä summasta 43 miljoonaa eli 86 prosenttia koski erilaisia palveluja kuten esimerkiksi asumista tai kuljetusten ostoa.

Ostoista noin 15 miljoonaa euroa kohdentui paikkakunnalle, toiset 15 miljoonaa muualle ja loppuosa koostui erikoissairaanhoidon ostoista.

Tavarahankintojen osuus oli puolestaan 7 miljoonaa euroa eli 14 prosenttia hankinnoista. Siihen kuuluivat esimerkiksi energiaostot sekä ostot kasvatus- ja sivistystoimeen. Ostot paikkakunnalta olivat 1,5 miljoonan luokkaa ja ostot muualta noin 3,6 miljoonaa euroa.

Lisäksi investointien osuus on ollut noin 6-8 miljoonaa euroa vuodessa. Niiden suunnittelusta ja urakoista on ollut pääosin vastuu paikallisilla suunnittelijoilla ja urakoitsijoilla.

Asiasta kertoi hankinnoista vastaava, tietohallintojohtaja Pekka Kantola kaupungin hankinnoista järjestetyssä tilaisuudessa keskiviikkona.

Kantolan mukaan tämän vuoden alusta voimaan tullut hankintalain uudistuksessa halutaan parantaa pienten ja keskisuurten yritysten mahdollisuuksia kilpailutuksessa.

– Hankintalain kiertämistarkoituksessa tehty hankintakokonaisuuden pilkkominen on edelleen kielletty.

Uusien kynnysarvojen mukaan hankintalain soveltamisraja kansallisissa hankinnoissa on nyt 60 000 euroa. Tämä merkitsee sitä, että pienhankintakilpailutusten määrä kasvaa.

Kantola toivoi lisää vauhtia paikalliseen lähiruoan ja jalosteiden tarjontaan. Myös paikallisen elintarvikeketjun toiminta on keskeistä.

Kuusamon Yrittäjien puheenjohtaja Kaisa Valkama-Kettunen sanoi hankintojen puhuttavan yrittäjäkentässä, koska niillä on suuri merkitys aluetaloudellisesti. Hankintalain muutos on hyvä asia ja sähköinen kilpailutus lisää tasapuolisuutta, hän sanoi.

– Kuusamolaiset yrittäjät ovat todenneet kaupungin hankinnoista muun muassa, että hankkeet on jaettava pienempiin kokonaisuuksiin, paikalliset yritykset tulee huomioida ja tulevista hankinnoista on tiedotettava hyvissä ajoin ennakkoon.

Myös valtuutettu ja yrittäjä Tuula Mustonen painotti, että kaupungin tulee tiedottaa tulevista hankinnoista ja linjauksista ennakkoon.

– Ei tarjouskilpailuun voi yhtä äkkiä vastata.

”Paikalliset yritykset tulee huomioida aja tulevista hankinnoista on tiedotettava hyvissä ajoin ennakkoon.
Mainos
Koillissanomien pelit

Pelaa Koillissanomien digitaalisia pelejä

Aivojumppaa tai rentoa ajanvietettä – tutustu peleihin ja löydä suosikkisi

Aloita pelaaminen
Ilmoita asiavirheestä