
Pohteen aluevaltuusto hyväksyi maanantaina lähivuosien sosiaali- ja terveyspalveluiden järjestämissuunnitelman monipolvisen keskustelun ja äänestysten päätteeksi. Samalla Pohde on ensimmäinen hyvinvointialue, joka on saanut hyväksytyn sote-järjestämissuunnitelman. Perussuomalaisten ryhmäjohtaja Anna Koskela (kuvan puhuja) teki esityksiä suunnitelman palauttamisesta uudelleen käsittelyyn ja lisäksi vielä useita muutosesityksiä.
Kuva: Jarmo Kontiainen
Pohjois-Pohjanmaa hyvinvointialue Pohde hyväksyi maanantaina aluevaltuuston kokouksessaan sosiaali- ja terveydenhuollon palvelujen järjestämissuunnitelman vuosille 2023–25.
Keskustelua käytiin laajasti Oulunkaaren, Koillismaan ja Oulun eteläisen alueen hoito- ja vuodepaikkoihin esitetyistä muutoksista, ikäihmisten ja mielenterveysongelmaisten tarvitsemista palveluista, niiden kustannuksista ja muista järjestämissuunnitelmaan liittyvistä kipupisteistä, kuten kireästä valmisteluaikataulusta.