Alakerta | Riina Puurunen / riina.puurunen@koillissanomat.fi
Kyllä on ollut aurinkoista. Muuten oikein kiva, mutta ihmisen ei pitäisi joutua olemaan kotona eikä julkisilla paikoilla näin paljossa valossa.
Valitin vuosi tolkulla tuvan ikkunoista, että miten harmaat ne 70-lukulaiset tuplat on ja että vaikka kuinka peset niin eivät kirkastu. Viime kesänä sitten hankittiin uudet ikkunat ja kyllä kelpasi, mutta yhtä häpeilemättömän harmaiksi nämä uudetkin ikkunat paljastuvat näin kovassa auringossa.
Mies rohkeni ajattelemaan ääneen, että pitää niitä uusiakin ikkunoita pestä. Oikeassa oli. Niin näköjään pitää.
Tavoilleni uskollisena pidän siis verhot alhaalla koko päivän iltaan asti. Se on hyvä tapa armahtaa itsensä niiltäkin totuuksilta, että edellisen imurointikerran jälkeen on ilmestynyt jo useampi sanomalehti, koira on nukkunut koko talven samalla matolla ja että koko koti on taas vuoden kuluneempi.
Vain sinnikkäällä ulkoilulla välttyy kaikki pinnat uusiksi -remontilta.
Järkyttävällä voimalla ihmiseen joka kevät iskevä remonttipuuska menee ohi juhannukseen mennessä. Keskikesällä on aivan herttaisen samantekevää onko ikkunoissa tahroja tai uunin kylki kulunut, kun sisällä käydään enimmäkseen vain nukkumassa ja aurinko paistaa korkealta eikä koko huoneen täydeltä.
Jos talo säästyy remontilta, ihminen itse harvemmin. Hiukset eivät kiillä kirkkaimmassakaan auringonpaisteessa eikä auringossa oleskelusta seuraa muuta kuin ikääntyvää ihoa ja ruskeita läikkiä.
Kevätväsymyksen kylkiäisenä kasvoille ilmestyy öiseen aikaan kopioita tyynyliinan saumoista. Ennen uniuurteet hävisivät ennen kuin aamukahvi oli valmis, mutta tänä keväänä näyttää siltä, että kahvin ehtii juoda, painaumat meikata piiloon ja astua armottomaan aamuaurinkoon ennen kuin nuo raskaan nukkumisen merkit hälvenevät.
Ja ne kilot. Talvi varastoituu joka vuosi entistä tiukemmin vyötärön seudulle ja tekee käsivarsista lyhythihaiseen paitaan sopimattomat.
Edellä mainitusta sitkeästä ulkoilusta huolimatta edessä on ainakin uuden uimapuvun hankinta. Osittain ehkä siitä syystä, että ulkoilun sijaan verhoilla hämärretyssä kodissa on mukava syventyä elokuvien katselemiseen.
En enää millään muista mitä se kevättä rinnassa tarkoittaa, mutta kyllä se kesä sieltä tulee, kun näin paistaa.
Riina Puurunen