Viime viikolla vietetyllä sanomalehtiviikolla koululaisia haastettiin pohtimaan omaa mediamaailmaa ja sitä, mihin sisältöihin kukin netissä luottaa. Jokavuotisen teemaviikon tavoitteena on antaa lapsille ja nuorille työkaluja kriittiseen medialukutaitoon, oman media-arjen peilaamiseen sekä aktiiviseen osallistumiseen ja vaikuttamiseen.
Myös Kuusamon lionsklubilaiset ovat parhaillaan liikkeellä lasten mediataitoja silmälläpitäen. Paikalliset klubit lahjoittavat jälleen paikkakunnan 3.-luokkalaisille digimaailman vastuulliseen käytökseen pureutuvat oppaat.
Mediakulttuurissa elävien lasten ja nuorten opastaminen median käyttöön on kiistämättä tärkeä asia. Median merkitys on lisääntynyt valtavasti ihmisten arjessa ja monet kokemukset muuntuneet mediavälitteisiksi.
Lapsille median käyttö on arkipäivää ja varsinkin tekniikka on paremmin hallussa kuin monella aikuisella. Vielä kun lapsille vinkataan medialukutaidosta ja sopivasta käyttäytymisestä somessa, osaa nuori sukupolvi luovia mediakulttuurissa jo melko sujuvasti.
Mediamaailman muutos ja digitalisaatio vaikuttavat kuitenkin lasten lisäksi kaikkiin mediaa käyttäviin ikäryhmiin. Opastusta tarvitaan muissakin ikäryhmissä.
Lasten mediakasvatuksen ohella vaatisivat esimerkiksi ikäihmisten medialukutaito ja -osaaminen enemmän huomiota. Yhä useampi eläkeläinen käyttää tai haluaisi käyttää internetiä tiedon lähteenä ja asioinnin apuna. Internetin käyttötaidot, ymmärtäminen ja siellä julkaistavien sisältöjen medialukutaidot saattavat kuitenkin olla puutteellisia.
Suomessa on edelleen lähes 500 000 yli 65-vuotiasta, jotka eivät käytä tietotekniikkaa. Yleisesti he ovat kuitenkin kiinnostuneita tietotekniikasta ja muustakin teknologiasta.
Kansalaisopistot tarjoavat nettiopastusta ikäihmisille. Erinomainen apu tietotekniikan käyttöön ovat myös vertaisohjaajat, eli toiset ikäihmiset, jotka opastavat tietokoneiden ja netin käytössä.
Uuden asian yksin opetteleminen voi olla ylivoimaista, mutta vertaisopastajan henkilökohtainen apu auttaa. Ikätoveri osaa usein opastaa riittävän rauhallisesti ja hänelle uskaltaa tehdä tyhmiäkin kysymyksiä.
Ja kun asian on kerran oppinut, voi alkaa hyvin opastaa muita. Vertaisohjaajien tarve ei tulevaisuudessa ainakaan tule vähentymään. Ikääntyvien määrä kasvaa, joten tarve uusille toimijoille on valtava.