– Rytisalon Lempi on pakko lukea, en raaski kirjaa omaksi ostaa, pitää siis odotella kirjaston jonossa. Ihanaa, että maalta muuttaneena Helsingissä voin olla ylpeä kotikuusamoni upeista kirjailijoista ja Meeri Koutaniemestä! Milli viestitti.
Sinä joka kerroit jääneesi paitsioon työkyvyttömyyseläkeläisenä niin omakohtainen kokemus on 8 vuoden ajalta se, että minut on rinnastettu joka alennuksessa ja etuuden saannissa eläkeläiseksi. Mistään en ole jäänyt paitsi, joten otappa kortti käyttöön ja nauti niistä eduista jotka sinulle kuuluu.
– Kyllä alueemme poliitikkojen ja kuntajohtajien pitäisi tajuta ilman Kollajaakin, että Koillismaan seutukuntaan on tarvittu aina ja jatkossakin uusia paikallisia työpaikkoja ja vahvoja elinkeinoja, kuten tässä lehdessä tuotiin esille tämän viikon maanantaina. Toivottavasti Kollajan loiskauttamat jälkimainingit ovat nämä jo mainitut ja lisäksi Iijoen kehittäminen. Kalaportaat ja jokialueen luontomatkailun kehittäminen. Lisäksi meillä on valtava potentiaali luontovalokuvauksessa selkeine vuodenaikoineen, ala on voimakkaassa kasvussa. Lapinpöllöt kiinnostavat Hongkongissakin!
– Kitka on rapuvesi. Tulipahan yksi verkosta 19.9 Takkusalmen vesiltä. Viestitti Esko Leskelä.