Kaupallinen yhteistyö

Likellä kan­sain­vä­li­set työ­har­joit­te­li­jat ri­kas­tut­ta­vat arkea – ’’Me emme vain anna, vaan saamme itsekin pal­jon’’

Käynnissä oleva kulttuuri-ilmastonmuutoksen juhlavuosi haastaa myös yrityksiä uudistamaan yrityskulttuuriaan. 100 yritystä x 100 kansainvälistä osaajaa -kampanjassa nostetaan esiin yrityksiä, joissa on palkattu kv-osaaja tai -opiskelija töihin tai harjoitteluun. Yksi näistä on Kiertokaari Oy:n ylläpitämä kierrätyskeskus Likke, jossa kansainväliset työharjoittelut ovat olleet osa arkea jo pitkään.

Ukrainasta Suomeen muuttanut Rafael Mherian sai työharjoittelupaikan kierrätyskeskus Likestä, jossa kokemus on ollut positiivinen.
Ukrainasta Suomeen muuttanut Rafael Mherian sai työharjoittelupaikan kierrätyskeskus Likestä, jossa kokemus on ollut positiivinen.

Likellä kansainväliset työharjoittelijat ovat arkipäivää – ja yrityksen mukaan selkeä lisäarvo työnantajalle. Monimuotoinen työyhteisö tukee kaksisuuntaista kielen oppimista sekä monipuolistaa arkea ja asiakaspalvelua.

’’Me emme vain anna mahdollisuutta, vaan saamme itsekin paljon. Erilaiset taustat ja kulttuurit rikastuttavat meidän arkeamme ja työyhteisöämme’’, työnjohtaja Mika Inkala sanoo.

Yksi esimerkki tästä on Ukrainasta Suomeen muuttanut Rafael Mherian, joka rakentaa omaa polkuaan työharjoittelun kautta.

Ystävien jalanjäljissä Ouluun

Rafael saapui Ouluun tuttujen suosituksesta.

’’Minulla oli ystäviä täällä, ja siksi Ouluun tuleminen tuntui luontevalta’’, hän kertoo.

Rafael opiskelee parhaillaan Arffmanin kotoutumiskoulutuksessa. Ennen nykyisiä opintojaan hän ehti opiskella suomea Vuolle-opistossa.

Työharjoittelupaikka Likeltä löytyi lähipiirin kautta.

’’Tämä paikka on lähellä kotiani. Tulin ystäväni kanssa, ja koska hän puhui suomea, alussa asiointi oli helpompaa’’, Rafael kertoo.

Kokemus on ollut positiivinen.

’’Puhun työssä paljon suomea ja opin koko ajan lisää. Olen viihtynyt täällä, sillä ihmiset ovat mukavia ja pomo on hyvä.’’

Lisätietoja

Kierrätyskeskus Likke

  • Kiertokaari Oy:n ylläpitämä kierrätyskeskus ottaa vastaan ja myy käyttökelpoista kodintavaraa ja tekstiilejä
  • Tiloissa on myös poistotekstiilin vastaanottopiste
  • Toimii osoitteessa Jääsalontie 16–18, Oulu
  • Avoinna ma–pe klo 9–18, la 10–15
  • Maksuton liikuntavälinelainaamo avoinna ma–to klo 10–17, kesällä pe klo 10–15.30

Lue lisää!

Arjen työ tukee kielen oppimista

Kierrätyskeskuksessa käsitellään päivittäin tavaroita, jotka ovat kaikille tuttuja, esimerkiksi astioita, huonekaluja ja elektroniikkaa. Inkalan mukaan juuri tämä tekee työympäristöstä erityisen toimivan kielen oppimisen näkökulmasta.

’’Sanasto on konkreettista ja sidoksissa arkeen. Tätä kautta asiakaskohtaamiset ovat matalan kynnyksen tilanteita. Kun esine nähdään ja sana kuullaan samalla, oppiminen tapahtuu luontevasti’’, Inkala kertoo.

’’Kun ihminen pääsee mukaan työelämään, oppii kieltä ja saa kokemusta, vaikutus voi olla todella suuri. Me myös koemme, että työyhteisö rikastuu valtavasti.’’

Inkala nostaa esiin myös positiiviset vaikutukset työyhteisössä.

’’Eri kielitaustoista tulevat työkaverit voivat innostaa myös omaa henkilöstöä oppimaan uusia kieliä. Tämä ei ole yksisuuntaista, vaan molemminpuolista oppimista.’’

Monikielisyys tuo lisäarvoa

Työyhteisössä on kokemusta erilaisista kieli- ja kommunikointitilanteista, ja niihin on kehitetty toimivia ratkaisuja.

’’Hyödynnämme tarvittaessa englantia, teknologisia apuvälineitä, paperille kirjoittamista ja tulkkausta. Tärkeintä on varmistaa, että kaikki ymmärtävät’’, Kiertokaaren HR-asiantuntija Aino Saniola kertoo.

Monikielisyys näkyy konkreettisesti myös asiakaspalvelussa. Kierrätyskeskuksessa asioi paljon eri kielitaustoista tulevia asiakkaita.

’’Jos meidän työympäristössä osaa muita kieliä kuin suomea, se on etu, sillä se mahdollistaa asiakkaiden kohtaamisen monikielisesti. Tämä tuo selkeää lisäarvoa asiakaskokemukseen’’, Saniola kertoo.

Kierrätyskeskus Liken työyhteisössä on kokemusta erilaisista kieli- ja kommunikointitilanteista, ja niihin on kehitetty toimivia ratkaisuja. Kuvassa Rafaelin (vas.) kanssa työnjohtaja Mika Inkala ja HR-asiantuntija Aino Saniola.
Kierrätyskeskus Liken työyhteisössä on kokemusta erilaisista kieli- ja kommunikointitilanteista, ja niihin on kehitetty toimivia ratkaisuja. Kuvassa Rafaelin (vas.) kanssa työnjohtaja Mika Inkala ja HR-asiantuntija Aino Saniola.

Katse eteenpäin

Rafaelin tulevaisuuden tavoite on selkeä.

’’Haluaisin työskennellä bussinkuljettajana Suomessa’’, hän sanoo.

Likellä nähdään, että työharjoittelulla voi olla kauaskantoisia vaikutuksia sekä yksilölle että koko työyhteisölle.

’’Kun ihminen pääsee mukaan työelämään, oppii kieltä ja saa kokemusta, vaikutus voi olla todella suuri. Me myös koemme, että työyhteisö rikastuu valtavasti’’, Inkala summaa.

Yrityksestä kannustetaan muitakin työnantajia tarjoamaan rohkeasti työharjoitteluita kansainvälisille työntekijöille, jos tästä ei ole vielä kokemusta.

’’Kannattaa miettiä, millaiset työtehtävät voisivat sopia harjoitteluun, esimerkiksi alkuun sellaiset, joissa kielitaitovaatimus ei ole korkea. Testaamalla selviää, mikä yrityksen tilanteeseen sopii. Positiiviset vaikutukset voivat olla jopa odotettua suurempia.’’

Infoboksi

100 yritystä x 100 kv-osaajaa

•  100 yritystä x 100 kv-osaajaa -kampanja nostaa kulttuuri-ilmastonmuutoksen juhlavuotena esiin kansainvälisten osaajien ja opiskelijoiden merkityksen alueen kasvulle, elinvoimalle ja yrityskulttuurin uudistumiselle.

•  Kampanjassa nostetaan esiin yrityksiä, jotka ovat palkanneet kansainvälisiä opiskelijoita tai osaajia. Tarinoita julkaistaan Oulu2026-mediassa ja yhteistyökumppaneiden somekanavissa. Lue kampanjan tarinoita: 100 yritystä x 100 kv-osaajaa | Kaleva.

•  Kampanjaan etsitään erityisesti vuoden 2026 aikana tehtyjä rekrytointeja. Vinkkauksia yrityksistä voi antaa kampanjan kotisivujen lomakkeen kautta. Sivulta löytyvät myös maksuttomat palvelut kansainvälistymisen tueksi.

•  Kampanjaa toteuttavat yhteistyössä Oulun kauppakamari, Euroopan unionin osarahoittama TalentTrekFinland-hanke, BusinessOulu, International House Oulu ja Oulu2026.

Tapahtumat Oulu2026
Kaupallinen yhteistyö