Bullerin kirjoitusta lukiessa ei voinut olla ihmettelemättä muutamia asioita.
Ottamatta sen enempää kantaa Trumpin tapaan hoitaa virkaansa, joka todella poikkeaa totutusta, on kuitenkin todettava että USA:ssa vaalit ovat kuitenkin kohtuullisen vapaat ja demokraattiset ja neljä vuotta sitten hän sai riittävästi ääniä tullakseen valituksi maansa presidentiksi.
Nyt pidetyissä vaaleissa hän hävisi ja valta vaihtuu niin kuin kuuluukin. Vaikkakin mutinan kanssa.
Bullerin kirjoituksesta saa helposti käsityksen että edellä mainituissa vaaleissa noin puolen amerikkalaisista on äänestänyt "väärin" antaessaan äänensä Trumpille.
Tietääkseni demokratiaan kuuluu kunnioittaa toisten mielipiteitä ja hyväksyä vaalitulos vaikkei se miellyttäisikään.
Itse olen erittäin paljon enemmän huolissani itäisen naapurimme poliittisesta menosta. Siellä herra Putin on varmistanut itselleen vallan säilymisen elämänsä loppuun asti.
Hankkinut itselleen syytesuojan ja opposition edustajat ovat todellisessa hengenvaarassa. Tämä lienee hänen käsityksensä demokratiasta.
Mitä tulee edellä mainittujen herrojen saavutuksiin niin tietääkseni Trump ei ole aloittanut yhtään sotaa virkakautensa aikana. Päin vastoin pyrkii vetämään amerikkalaiset pois mm. Afganistanista ettei kävisi kuten venäläisille taannoin.
Lisäksi hän ainakin yritti saada ruotuun Pohjois-Korean diktaattorin sekä suitsia Kiinan kasvavaa maailmanvalloitusta ja maiden välistä kaupan epäsuhtaa.
Muutenkin hän pyrki parantamaan USA:lle epäedullisia kauppasopimuksia niin Euroopan, Kanadan kuin Etelä Amerikan maidenkin suhteen. Eikö maan johtajan pidä pyrkiä ajamaan oman maansa etuja. Eikä silloin voi välttää" astumista toisten varpaille".
Mitä tulee Trumpin muihin toimiin kuten kielenkäyttöön, oman maan sisäisten asioiden hoitoon, ilmastoasioihin suhtautumiseen ja kansainvälisten suhteiden hoitamiseen, niin niissä todella olisi ollut parantamisen varaa.
Herra Putinin "saavutukset" taas ovat ihan toista maata. Niin kuin Tuntemattomassa Sotilaassa eräs sotilas totesi vanhan rajan ylityksen yhteydessä, että toiset ne valloittaa, mutta toiset vain suojelevat omaa turvallisuuttaan.
Krimin liittäminen Venäjään, Ukrainan "vihreät miehet", Syyrian diktaattorin tukeminen massiivisilla ilmapommituksilla, joissa on kuollut tuhansia siviilejä niin naisia kuin lapsiakin.
Lisäksi edellä mainittu demokratian irvikuva ja systemaattinen "lännen uhan" mielikuvan luominen kansalaisille.
Ei voi olla miettimättä mikä on todellinen uhka maailman rauhalle ja koko maapallon tulevaisuudelle. Kunhan nyt ensin selvitään tästä koronasta.
Kaikesta huolimatta Rauhaisaa Joulun odotusta kaikille !