Asuin aikanani kymmenisen vuotta Kokkolassa, koska perheemme joutui silloin siirtymään – kuinkas sattuikaan – tiettyjen virkavalintojen jälkeen Taivalkoskelta sinne äitini saadessa sieltä vakinaisen opettajan paikan työuran tyssääntyessä Koillismaalla.
Kaikista päätöksistä ei aina näet kannatakaan valittaa, vaan vetää niistä oikeat johtopäätökset, niin kuin moni on tehnytkin.
Kokkolan käynnilläni pääsin kuitenkin omakohtaisesti näkemään ja kokemaan kaupunginlakimiehen suuren roolin ja merkityksen kunnallishallinnossa ollessani jo silloin mukana kuntapolitiikassa ja järjestötyössä, vaikka ikä itselläni ei vielä siihen suoraan riittänytkään, niin olin taustatukena toimintaa ideoimassa ja panemassa paperille sekä lukuisat valtuuston kokoukset lehdistölehteriltä seuraten.