Jotkut tuntuvat iloitsevan, mikäli Joe Biden tulee valituksi Yhdysvaltojen presidentiksi. Olen käsittänyt, että vaaleissa on toimittu vilpillisesti ja siten lopputulos ei ole vielä täysin varma.
Olen käsittänyt, että mikäli tulee valituksi presidentiksi, Biden kannattaa vapaampaa aborttilakia ts. lasten surmaamista äitinsä kohtuun; Trumphan on tässä asiassa ollut käsittääkseni elämän puolella.
Jotkut tuntuvat ajattelevan, että Iranin ydinsopimukseen palaaminen on positiivinen asia. On turha luulla, että Iran luopuisi ydinaseen kehittelystä, ei ole tähänkään mennessä luopunut.
Ja jos se saa ydinaseen kehitetyksi, Israel on suuressa vaarassa (uhkana on tämän päivän ”holokausti”) ja saattaapa joku paukku suuntautua New Yorkiinkin. Mutta Bidenin ihailijat eivät taida paljoa Israelista huolta kantaa.
Mikäli Biden tulee valituksi, on syytä kantaa huolta myös kristittyjen sanan- ja uskonnonvapaudesta; kristittyjen puhe- ja omantunnonoikeudet tulevat uhatuiksi liittyen esim. Raamattuun perustuvaan opetukseen avioliitosta, homoseksuaalisuudesta ja abortista.
Kristityt ovat saaneet tukea presidentti Trumpin hallinnolta, mutta pahoin pelkään, että Biden toimii toisin. Ja – erästä vieraskolumnia mukaellen – pikku-Bidenit voivat ottaa esimerkkiä muuallakin…
Seurakuntalainen.fi-sivuston blogiarkistossa on Trumpiin ja Bideniin liittyen Risto Huvilan ansiokas kirjoitus ”Miksi ihmeessa kristittyjen suuri enemmistö äänesti Trumpia?”